Dalekowzroczność, obok krótkowzroczności jest wadą wzroku najbardziej rozpowszechnioną na świecie. Medycyna jest w stanie dziś korygować z niezwykłą precyzją tego typu problemy naszego narządu wzroku. Należy nadmienić, że podobnie jak w przypadku krótkowzroczności, dalekowidz również uzyska profesjonalną pomoc i praktycznie całkowicie pozbędzie się swojego problemu po odpowiedniej konsultacji i doborze sposobu korekcji wzroku.
Zawartość strony
Przyczyny powstania nadwzroczności
Nadwzroczność (łac. Hyperobia), bo tak również nazywana jest dalekowzroczność powstaje w dwóch okolicznościach. Po pierwsze, jeżeli rozmiary przednio-tylne oka są niewystarczające. Po drugie, gdy siła łamiąca układy optycznego jest za słaba. W praktyce oznacza to, ze soczewka naszego oka jest zbyt płaska. Osoba będąca dalekowidzem odczuwa spory dyskomfort, który polega na problemie z zobaczeniem bardzo odległych przedmiotów, a także widzeniu bliskich obiektów jako rozmazanych.
Jak poradzić sobie z dalekowzrocznością?
Oczywiście podobnie jak w przypadku wielu innych powszechnie znanych wad wzroku, również w tym wypadku możemy sobie dzięki zdobyczom medycyny doskonale poradzić. Przede wszystkim jednak powinniśmy wykonać komplet niezbędnych badań u lekarza okulisty. Pomocne okaże się zapewne zastosowanie klasycznych okularów lub soczewek kontaktowych. Wybór pomiędzy okularami, a soczewkami jest kwestią indywidualnych upodobań i komfortu noszenia. Na stronie coopervision.pl dowiemy się bardzo wiele na ten temat i przekonamy być może jak wygodne może okazać się zastosowanie soczewek, których noszenie być może nie okaże się w ogóle droższe od klasycznych okularów. Obecnie problem dalekowzroczności praktycznie nie stanowi żadnego większego wyzwania dla medycyny. Istnieją również zabiegi operacyjne, które korygują ten problem, ale wykonuje się je jedynie w przypadku poważnych wskazań medycznych.
Jakie są objawy dalekowzroczności
Jak każda wada, również ta posiada swoje specyficzne symptomy, których wystąpienie powinno nas skłonić do natychmiastowej wizyty u lekarza specjalisty – okulisty. Szybko zdiagnozowana wada wzroku może być równie szybko skorygowana, a nasz komfort życia wróci do należytego poziomu.
- niewyraźne widzenie bardzo oddalonych przedmiotów, wraz z jednoczesnym widzeniem przedmiotów bliższych jako rozmazanych;
- bóle oczu oraz głowy, wywołane są one zwykle nazbyt częstą akomodacją oka czyli zmiennością odległości widzenia;
- łzawienie oczu;
- szybkie męczenie oczu, przede wszystkim przy pracy na komputerze.