Rozwiertaki jako narzędzia pracuję w otworach

Rozwiertaki jako narzędzia pracuję w otworach

Total
0
Shares

Narzędzia, za których pomocą wykonamy końcową obróbkę otworu są to rozwiertaki. Można nimi wykonać otwory klasy IT7 do IT5. Ich zadaniem jest również dostosowywanie czy poprawianie wykonanych już otworów. Można wykonywać nimi otwory w bardzo wąskiej tolerancji, zmniejszają one również chropowatość powierzchni otworu. Produkowane sa one z wysokiej jakości stali szybkotnącej HSS jak i ze stali szybkotnącej kobaltowej HSSE Inox oraz ze stali szybkotnącej kobaltowej proszkowej HSSE-PM. Stal szybkotnąca sama posiada twardość 62 HRC dzięki czemu mamy możliwość pracy w materiałach do twardości 35 HRC, a stal HSSE posiada 5 % kobaltu co pozwala na obróbkę materiałów do twardości 37 HRC gdyż sama posiada jej 64 HRC. Dodatek kobaltu wzmacnia narzędzie, staje się odporniejsze na wszelkie uszkodzenia, złamania i mamy możliwość pracy w trudnych warunkach jak również wysokich temperaturach. Jednak zbyt wysoka ilość kobaltu w narzędziu może je osłabić co prowadziło by do jego wykruszania, dlatego tez jest go tylko 5%.

Rodzaje rozwiertaków

Rozwiertaki dzielimy patrząc na kształt otworu do obrabiania np: do otworów walcowych oraz kształtu stożka. Na sposób wykonywanej pracy: rozwiertaki maszynowe i ręczne. Na rodzaj mocowania: rozwiertaki trzpieniowe bądź nasadzane. Na budowę ostrzy jaką posiadają: proste wykorzystywane do wykonywania otworów przelotowych i ostrza śrubowe wykonujące otwory nieprzelotowe. Wszystkie produkowane są z wysokiej jakości stali szybkotnącej HSS, ze stali szybkotnącej kobaltowej oraz stali kobaltowej proszkowej VHM.

Rozwiertaki maszynowe służą do wykańczania otworów bądź poprawiania ich geometrii. Stosowane są po wywierceniu otworu przez wiertło oraz po obróbce wstępnej. Produkowane są one ze stali HSS, HSSE oraz węglików spiekanych. Rozwiertaki dzielą się po przez rodzaj mocowania: trzpieniowe, te które w swej budowie posiadają swój własny trzpień i zasadzane które potrzebują trzpienia.

rozwiertak gniazd Morse'a
rozwiertak gniazd Morse’a

Zadaniem rozwiertaków zdzieraków jest usuwanie sporej części materiału nawet do 4 mm. Do tego wymagany jest odpowiedni kąt natarcia na krawędziach czołowych. Rozwiertaki zdzieraki mają ostrza tak jak wiertła kręte i są to rozwiertaki zdzieraki NRNa określone normą niemiecką DIN 222 wykorzystywany do obróbki otworów kształtu walcowego, rozwiertak zdzierak NRTb trzpieniowy na stożku Morse’a stosuje się do poprawy geometrii otworu, a rozwiertaki zdzieraki 20,75 jest rozwiertakiem posiadający w swej budowie trzpień, wykonany jest on w normie DIN 228.

Rozwiertak wykańczak stosowany jest do rozwiercania otworów kształtu walcowego po rozwiertakach zdzierakach bądź wiertle. Zdziera on minimalną warstwę materiału z dokładnością H7. Rozwiertak nasadzany fi 40 wykonany w normie DIN 219. jest on narzędziem wieloostrzowym stosowanym do obróbki końcowej a także kształtowania otworów. Może pracować w stali węglowej, miedzi, aluminium, brązie jak i w tworzywach sztucznych.

Rozwiertaki nastawne PN NRZe stosowane są do ręcznego wykańczania otworu, do ich budowy zaliczamy: nakrętki nastawne, ostrza pilotujące rozwiertak, ostrza skrawające, część chwytową  oraz zbierak kwadratowy. Ostrza tych rozwiertaków nastawnych wykonane są z wysokiej jakości stali HSS i w zależności czy skręcamy bądź rozkręcamy nakrętki nastawne możemy je rozszerzać lub zwężać. Chwyt walcowy jaki posiadają wykonany jest w tolerancji h11.

rozwiertak nastawny NRZe
rozwiertak nastawny NRZe

Rozwiertaki stożkowe przeznaczone są do wykańczającej obróbki otworu bądź przygotowanie przed pracą gwintowania. Wyróżniamy cztery rodzaje rozwiertaków:

  • rozwiertaki kotlarskie stożkowe NRSK, NRRa 1:50 przeznaczone do rozwiercania otworów pod nity,
  • rozwiertaki NRSa  stożkowy określony normą DIN 204 do otworów o zbierzności 1:20, stosuje się ich do otworów stożkowych Morse’a,
  • Rozwiertaki NRSg 1:10 ogólnego przeznaczenia
  • Rozwiertaki ASME B94,2-1995 do otworów zbierzności 1:16 stosuje się je do przygotowywania otworów pod gwint wykonujący gwintownikami takimi jak NPT, NPTF.
Rozwiertak ASME Briggsa
Rozwiertak ASME Briggsa

Artykuł napisany przez zespół Narzędzia skrawające Artykuły Techniczne

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Może Ci się spodobać