Crowdfunding nieruchomości stanowi jedną z form alokacji i pomnażania kapitału, która jest już powszechnie znana w krajach zachodnich, zaś w Polsce dopiero budzi zainteresowanie. Sprowadza się on do społecznościowego inwestowania w nieruchomość i następczego czerpania korzyści z racji uzyskanego świadczenia ekwiwalentnego w postaci udziału we współwłasności nieruchomości. Posiada on wiele zalet względem znanych i stosowanych form alokacji kapitału, takich jak zaciąganie kredytu bankowego, czy zakładanie lokat bankowych. O tym, czym dokładnie jest crowdfunding nieruchomości i co go wyróżnia, przeczytać można poniżej.
Zawartość strony
Crowdfunding, czyli co?
Crowdfunding to sformułowanie oznaczające dosłownie „finansowanie przez tłum”, co też oddaje jego istotę. Jest on formą finansowania danego projektu przez mnogość podmiotów, zorganizowanych wokół tego projektu. W jego przypadku rezygnuje się z poszukiwania dysponujących wielkim kapitałem inwestorów na rzecz rozproszenia źródeł finansowania. Podmioty podejmujące się realizacji projektu poszukują innych, finansujących przedsięwzięcie za pośrednictwem specjalnie przeznaczonych do tego celu platform internetowych. Niekiedy chęć inwestowania dyktowana jest samą chęcią okazania wsparcia dla projektu, który realizuje popierane przez kogoś idee lub którego rozwój może przynieść, w jego mniemaniu, wymierne korzyści społeczne. Niekiedy zaś w oczekuje się bezpośrednich świadczeń wzajemnych. Tak też jest w przypadku crowdfundingu nieruchomości.
Dla kogo crowdfunding nieruchomości?
Jak zostało wyżej wspomniane, aby podejmować inwestycje w ramach crowdfundingu, nie trzeba dysponować wielkim majątkiem. Próg wejścia wynosi zazwyczaj 10 000 złotych. Jest to więc świetne rozwiązanie dla osób, które chcą podejmować działania inwestycyjne, takie jak zakup nieruchomości, ale mają ograniczone możliwości finansowe.
Inną kategorią osób potencjalnie zainteresowanych crowdfundingiem nieruchomości są te, które wykazują ograniczoną tolerancję na ryzyko. Jego niski poziom jest osiągany poprzez ograniczenie sumy inwestowanego kapitału oraz relatywnie stałą stopę zysku.
Co wyróżnia crowdfunding nieruchomości?
Wśród najważniejszych zalet podejmowania inwestycji w formie crowdfundingu nieruchomości należy wymienić:
- niski próg wejścia — ok. 10 000 zł,
- bezobsługowość — zastosowanie platform pośredniczących i automatyzm uzyskiwanych korzyści,
- wysoką stopę zysku — nawet do 10% w skali roku,
- ograniczone ryzyko inwestycyjne — względnie stała stopa zysku,
- innowacyjność na polskim rynku inwestycyjnym.
Więcej informacji na temat crowdfundingu nieruchomości można znaleźć na stronie https://social.estate/crowdfunding-inwestycje-nieruchomosci-komercyjne/.
Przyszłość crowdfundingu nieruchomości w Polsce
Crowdfunding to w Polsce wciąż zjawisko nowe, jeszcze słabo rozpowszechnione, które tak naprawdę dopiero się kształtuje. W naszym systemie prawnym nie znajdziemy na ten temat stosownych regulacji. Jednak przy obecnym tempie życia i szybkości rozwoju internetu, popularność crowdfundingu na światowym poziomie jest u nas tylko kwestią czasu.
Wpływ na to mają wspomniane przewagi crowdfundingu nad pozostałymi formami alokacji kapitału, w szczególności wykorzystanie potencjału, jaki drzemie w rozproszonym kapitale pieniężnym. Dzięki crowdfundingowi mali inwestorzy będą mogli dywersyfikować alokację swoich środków, bez konieczności odkładania tych działań do momentu zgromadzenia odpowiedniej ilości środków, co przynosi obustronne korzyści.