Ubezpieczenie zdrowotne to podstawa, którą musi mieć każdy legalnie zatrudniony pracownik. Dzięki temu w razie choroby lub wypadku może być on poddany leczeniu w państwowych placówkach leczniczych. Niestety, ubezpieczenie jest kosztowne dla pracodawców, a to z kolei odbija się na pensjach pracowników. Co ciekawe, niektóre kraje doskonale poradziły sobie z tym problemem, oferując przykładowo dodatek do ubezpieczenia zdrowotnego w Holandii (o który możesz się ubiegać z pomocą https://www.euro-punkt.pl/zorgtoeslag,2,2,3791). Ile może on wynosić i kto może się o niego ubierać oraz kiedy jest to możliwe? Przygotowaliśmy krótki materiał, w którym zamieściliśmy wszystkie istotne informacje. Nie czekaj i już teraz sprawdź, jakie masz możliwości.
Jak uzyskać Zorgtoeslag i ile można otrzymać?
Chcąc ubiegać się i uzyskać dodatek do ubezpieczenia zdrowotnego w Holandii, czyli wcześniej wspomniany zwrot ubezpieczenia z Holandii należy przygotować i złożyć odpowiedni wniosek do urzędu Belastingdienst Toeslagen. Obawiasz się, że jest to skomplikowane i ze względu na brak znajomości praw oraz języka, nie poradzisz sobie z tym zadaniem? Nic bardziej mylnego. Możesz skorzystać z oferty pośredników, którzy zajmą się całym procesem za Ciebie. Znacznie przyspieszy to cały proces i spowoduje, że zdejmiesz pewien ciężar ze swoich barków.
W 2020 roku stawki miesięczne za ubezpieczenie pracownika wynosiły około 104 EUR miesięcznie. Oznacza to, że możesz odzyskać ponad 1200 EUR. Trzeba więc przyznać, że jest to naprawdę satysfakcjonująca opcja na dodatkowe środki, które zasilą Twój prywatny budżet.
Czy można otrzymać negatywną decyzję?
Okazuje się, że tak. Niestety, istnieje takie ryzyko. Zwrot nie uwzględnia osoby, które zarobiły na przestrzeni roku więcej, niż 21400 EUR. Czy to duża kwota? Biorąc pod uwagę realia zarobkowe Holandii, każdy powinien odpowiedzieć sobie na to pytanie samodzielnie. Warto zaznaczyć również fakt, że Zorgtoeslag należy Ci się tylko za te miesiące, w których byłeś(aś) ubezpieczony(a) w pierwszym dniu danego miesiąca. Zasady są zatem raczej klarowne dla każdej osoby, która chce ubiegać się o świadczenia.
Pamiętaj jednak, że są przypadki, w których dodatek do ubezpieczenia zdrowotnego w Holandii może nie tylko zostać cofnięty, ale także osoba pobierająca go, może otrzymać nakaz zwrotu. W jakich momentach dochodzi do takiej sytuacji? Przykładem jest niepoinformowanie o zakończeniu pracy i pobieranie świadczenia lub nieopłacenie ubezpieczenia. Warto zatem stale pilnować i nadzorować sytuację, by być stale na bieżąco z przepisami oraz działaniami swojego pracodawcy.