Wiele stron internetowego papieru zapisano, aby objaśnić przedsiębiorcom najważniejsze punkty nowelizacji aktów prawnych regulujących rejestrację spółki w KRS. Na próżno! Planowane modyfikacje miały wejść w życie w 2020 roku, jednak co rusz należy aktualizować informacje prasowe. Tym razem wprowadzenie zmian przewidziano na 1 marca 2021 roku. Co zatem właściciele firm lub rozważający założenie w najbliższym czasie działalności gospodarczej na pewno powinni wiedzieć o spodziewanej rewolucji? Zapraszamy do lektury.
Najważniejsze zmiany w KRS
Ostatni rok pokazał, że nie sposób zaplanować choćby jednego tygodnia. Winę za to ponosi m.in. funkcjonowanie w warunkach ciągłej niepewności. Niemniej jednak niektóre ustalenia pozostają bez zmian i nie wszystko do góry nogami wywracają przyjmowane w pilnym trybie tzw. tarcze antykryzysowe. Tak jest właśnie w przypadku zmian w KRS. Wprawdzie decyzją z dnia 13 lutego 2020 roku, czyli jeszcze sprzed pandemii, przełożono wprowadzenie modyfikacji w prawie, to wypadki następnych miesięcy nie zmieniły brzmienia podjętych postanowień.
Na co warto się przygotować? Z pewnością godną uwagi modyfikacją jest przeniesienie rejestracji do przestrzeni wirtualnej. Z początkiem wiosny przyszłego roku dokumentacja ma być prowadzona wyłącznie drogą elektroniczną. Opóźnienia wynikały np. z powodu konieczności przystosowania systemu do wymagań bezpieczeństwa obiegu poufnych danych. Testy oprogramowania okazały się trwać dłużej niż pierwotnie zakładano, a pandemia tylko utrudniła możliwość ich przeprowadzenia. Można zatem stwierdzić, że dobrze się stało. Prawidłowo funkcjonujący system z pewnością przedsiębiorcy przyswoją z większą chęcią.
Dodatkowo zmienią się zasady obrotu akcjami. Od przyszłego roku rozpoczyna się proces ich definitywnej dematerializacji. Oznacza to, że firmy będą musiały znaleźć podmiot, który jest w stanie gromadzić dane o papierach wartościowych oraz ich właścicielach. Informatyzacja procedur ma uczynić życie przedsiębiorców prostszym. Od ostatecznego sposobu wykonania przepisów zależy, czy założenie uda się spełnić. Jak dotąd rewolucja w składaniu e-sprawozdań finansowych udowodniła, że z realizacją zamierzeń bywa w Polsce różnie.
Pomocna dłoń Wirtualnego Biura
Osoby obawiające się ostatecznego wpływu zmian w KRS na codziennie funkcjonowanie działalności gospodarczej należy uspokoić. Wciąż będą mogły liczyć na fachową pomoc ze strony np. wirtualnego biura w zakresie obsługi spraw związanych z próbą uzyskania wpisu do rejestru. Oprócz tego, firmy podnajmujące adres siedziby mogą prowadzić bieżące sprawy księgowe, a także udostępniają przestrzeń doskonale wyposażonych sal konferencyjnych np. w celu zorganizowania spotkania z członkami zarządu.
Zorganizowanie pracy na odległość wymaga zastosowania nowoczesnych i elastycznych rozwiązań. Bez wątpienia wynajem wirtualnego biura jest znakomitym sposobem nie tylko na poradzenie sobie z ewentualnym chaosem po nadchodzącej rewolucji w Krajowym Rejestrze Sądowym, ale i odpowiedzią na wyzwania stawiane przez współczesny biznes na światowym poziomie.