Regały paletowe są niezbędnym wyposażeniem zwłaszcza w przypadku profesjonalnie zarządzanych magazynów. Pojawiają się też na zapleczach wielkich sklepów i supermarketów. Trudno obejść się bez nich na terenie zakładów produkcyjnych i przemysłowych. Ułatwiają codzienną pracę, wspomagają jej organizację, a do tego umożliwiają bezpieczne przechowywanie towaru. Podzielone na kilka różnych rodzajów, dlatego kluczem do sukcesu jest ich umiejętne dobranie.
Zawartość strony
Regały paletowe – za co odpowiadają i jak je dobierać?
Regały paletowe (wysokiego składowania) odpowiadają w dużej mierze za bezproblemowe składowanie towarów. Umieszcza się na nich rozmaite palety, tak aby nie zagrozić pracownikom znajdującym się na terenie konkretnej firmy i ułatwić realizację procesu wysyłkowego. Zwykle umieszczane pod ścianami (jeden obok drugiego lub w kilku rzędach). To właśnie dzięki nim na terenie magazynu lub zakładu pracy dba się o porządek i właściwą organizację pracy. Przy ostatecznym wyborze warto kierować się następującymi kryteriami:
- maksymalne obciążenie – jeden z najważniejszych parametrów, ponieważ zgodnie z zaleceniami producenta na regałach można umieścić obciążenie o wartości kilkudziesięciu czy też kilkuset kilogramów. Wszelkie uchybienia grożą zawaleniem regału, na skutek czego może dojść do poważnych wypadków,
- wymiary – szczególną uwagę zwraca się na wysokość ramy (od 2000 do 6000 mm), głębokość (około 1100 m) i długość (od 950 do 3900 mm),
- materiał wykonania – do wyboru są regały paletowe wykonane z aluminium (lekkość), stali (solidność i wytrzymałość) oraz polipropylenu (nowość na rynku, sprawdza się zwłaszcza w przypadku półek),
- półki – półki siatkowe (gwarancja idealnego podparcia) oraz wykonane z płyty wiórowej (optymalne wzmocnienie konstrukcji).
Ważną informacją dla zainteresowanych inwestorów będzie też liczba półek oraz ich rozstawienie. W przypadku rozbudowanych magazynów i zakładów pracy zaleca się kupować regały z wieloma półkami, które pozwalają na swobodne ułożenie towaru.
Regały paletowe – na jakie rodzaje można je podzielić?
Obecnie klienci mają styczność z kilkoma podstawowymi rodzajami regałów paletowych, a mianowicie:
- o zmiennej konfiguracji,
- przepływowymi,
- wsuwnymi,
- przesuwnymi,
- satelitarnymi,
- wjezdnymi,
- przejezdnymi.
Ostateczna decyzja zależy od charakteru wykonywanych usług. Regały o zmiennej konfiguracji sprawdzą się zarówno w konfiguracjach z wąskimi, jak i szerokimi alejkami. Wjezdne i przejezdne pełnią nieocenioną rolę w składowaniu blokowym, natomiast przepływowe ułatwią pracę na mniejszej przestrzeni. Regały wsuwne sprawują funkcję magazynów buforowych, a przesuwne znajdują uznanie w magazynach, w których występuje różnorodność asortymentowa.
Regały paletowe – zastosowanie
Dobierając wysokiej klasy regały paletowe warto zwrócić uwagę na kwestię bezpieczeństwa oraz producenta. Dostarczone regały muszą spełniać wszystkie obowiązujące normy i być wyprodukowane zgodnie z aktualnymi przepisami. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby skorzystać z gotowych kompletów, jak i zakupić pojedyncze części.
Jeśli chodzi o ich zastosowanie można się z nimi spotkać w przemyśle spożywczym i farmaceutycznym, ale też w magazynach wysokiego składowania i zakładach produkcyjnych.