Jak obliczyć koszty magazynowania? Czy można je zredukować?

Jak obliczyć koszty magazynowania? Czy można je zredukować?

Total
0
Shares

Koszty magazynowania są jednymi z kluczowych dla firm działających w różnorodnych branżach – w tym także w świecie e-commerce. Zastanawiasz się, ile dokładnie może kosztować cię magazynowanie oraz co składa się na ostateczną wysokość opłaty? Chcesz wiedzieć, jak zoptymalizować ten wydatek? Dowiedz się więcej.

Koszty magazynowania – co się na nie składa?

Kosztów związanych z magazynowaniem towarów nie da się uniknąć – bez względu na to, na jaką skalę działasz. Jeśli prowadzisz dystrybucję produktów, przed wysłaniem ich do klienta potrzebne jest magazynowanie. Warto jednak wiedzieć, że samo składowanie towarów to nie jedyny koszt związany z przechowywaniem zapasów. Równie istotne są wydatki na:

  • pokrycie kosztów pracy w magazynie – są one tym wyższe, im więcej pracowników jest zatrudnionych,
  • eksploatację budynku – a w szczególności na media takie jak prąd czy woda, ale także bieżące naprawy czy zużycie się środków trwałych i niematerialnych;
  • wyposażenie magazynu – chodzi zarówno o regały, jak również urządzenia transportu bliskiego (wózki widłowe, paleciaki itp.) czy akcesoria do pakowania (np. owijarki),
  • system magazynowy, a zatem oprogramowanie, które czuwa nad stanami magazynowymi oraz rejestruje wszystkie operacje, jakie mają miejsce w związku z przyjmowaniem i wydawaniem towarów,
  • straty towarowe – związane nie tylko z ewentualnym uszkodzeniem produktów, ale także utratą terminu ich ważności (to istotne zwłaszcza w branżach spożywczej, kosmetycznej, farmaceutycznej czy chemicznej).

Jak zatem widać, na wydatki związane z magazynowaniem trzeba spojrzeć w znacznie szerszej perspektywie.

Co wpływa na wysokość kosztów magazynowania?

Koszty magazynowania są w dużej mierze uzależnione od tego:

  • jak dużo towarów równocześnie składujesz i jak wiele miejsca on zajmuje,
  • jak często są wykonywane operacje na towarze (np. załadunek, wyładunek, kompletacja etc.) i ilu pracowników obsługuje te procesy.

Niemałe znaczenie ma także to, czy samodzielnie prowadzisz i obsługujesz magazyn, czy powierzasz usługi logistyczne zewnętrznemu podmiotowi. Wbrew pozorom, to drugie rozwiązanie często jest bardziej opłacalne!

Usługi zaufanego centrum logistycznego – sposób na optymalizację kosztów magazynowania

Na pierwszy rzut oka może się wydawać, że korzystanie z usług centrum logistycznego podnosi całkowity koszt magazynowania. W rzeczywistości jednak może być zupełnie inaczej. Warto wiedzieć, że w centrum logistycznym:

  • korzysta się z zaawansowanego sprzętu, który pozwala w dużej mierze zautomatyzować pracę – a to oznacza ograniczenie liczby pracowników do minimum, co przekłada się na niższe ceny obsługi,
  • jest już wdrożone oprogramowanie magazynowe, które jest gotowe do połączenia z firmowym systemem ERP czy z systemem obsługi sklepu e-commerce – zleceniodawca powierzający swoje towary nie musi więc w nie inwestować,
  • właściciel towaru nie musi również przejmować się kosztami eksploatacji np. związanymi z naprawami w budynku magazynowym.

W efekcie stawka za obsługę w centrum logistycznym jest przewidywalna i stała. Różnice mogą się pojawić np. w momencie zwiększenia wolumenu składowanego towaru. A ile dokładnie wynosiłaby cię opłata za korzystanie z magazynowania i dodatkowych usług? Skontaktuj się z Cordis Logistic i poznaj szczegóły!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Może Ci się spodobać
Audio guide słuchawki

Kiedy warto wypożyczyć audio guide?

Zwiedzając europejskie muzea, jeszcze do niedawna polski turysta patrzył z zazdrością na wszelkie urządzenia ułatwiające zrozumienie zawartości oglądanej kolekcji. Podziwiał pacę przewodnika, który oprowadzając liczną grupę po cichutku mówił do…
Zobacz post