Skanery kodów kreskowych są urządzeniami, które mogą znacznie usprawnić większość czynności w firmie. Dzięki niebywałej funkcjonalności skaner magazynowy może zostać wykorzystany, na przykład do kontrolowania pracy zatrudnionych osób, honorowania kart lojalnościowych klientów, czy odczytywania danych z zamkniętych paczek po to, żeby dowiedzieć się, co znajduje się w środku. Dzięki temu magazynowanie towaru, sprzedawanie asortymentu, czy zarządzanie personaliami jest jeszcze łatwiejsze dla przedsiębiorców. Jakie są jeszcze inne zalety skanerów kodów kreskowych?
Zawartość strony
Zacznijmy od początku – czym są kody kreskowe?
Jeszcze zanim przejdzie się do opisu działania, a także korzyści związanych z użytkowaniem skanerów kodów rejestracyjnych, warto się dowiedzieć, czym są elementy, z których odczytuje się wiadomości, czyli kody kreskowe.
To zazwyczaj specjalny układ pionowych linii o różnej grubości, uzupełniony serią cyfr w dolnej części, który jest umieszczony na konkretnej rzeczy lub w aplikacji – paczkach kurierskich, kodach Quick Response (QR), czy legitymacjach pracowniczych lub oznaczeniach asortymentu. Kody kreskowe zawierają zwykle ważne informacje, pozwalające rozpoznać odmianę produktu lub odczytać inne wiadomości.
Skaner kodów kreskowych – czym jest to urządzenie i jakie są jego odmiany?
Za pomocą skanera kodów kreskowych można odczytywać informacje zawarte w specjalnym układzie pionowych linii, a także rzędzie cyfr. W sklepach z dobrymi skanerami kodów kreskowych, takich jak u dostawcy Piotra Tamulewicza z Sebitu (https://sebitu.pl/), można znaleźć zazwyczaj dwie odmiany produktów – 1D i 2D.
Skaner kodów kreskowych 1D może odczytać informacje z biało-czarnych linii o różnej szerokości, zazwyczaj jest ich 12. Skanery kodów kreskowych 1D mogą przenosić wyłącznie dane alfanumeryczne. Jeżeli chce się odczytać informacje z bardziej złożonych kodów kreskowych, warto wyposażyć się w skaner kodów kreskowych 2D, jednak w większości przypadków sprawdzi się właśnie odmiana 1D.
Skanery magazynowe mogą być również wykorzystywane do odczytywania informacji z bardziej złożonych wzorów niż klasyczne, pionowe czarno-białe linie. Do takich zastosowań wykorzystuje się skanery kodów kreskowych 2D. Urządzenia są w stanie odczytać informacje takie, jak macierz danych, kody QR, które do przechowywania informacji wykorzystują układy o kształcie sześciokąta, kwadratu lub w innej formie.
Czy kody 1D i 2D różnią się wyłącznie układem?
Nie. Kody 1D mogą przechować znacznie mniej informacji niż odmiana 2D. Dlatego pierwszy rodzaj jest zazwyczaj umieszczany na standardowych produktach, jak artykuły w sklepie, czy elementy wyposażenia firm, a drugi do oznaczania bardziej skomplikowanych informacji, związanych na przykład z kluczami dostępu, czy obsługą platform informatycznych.
Jak działa skaner kodów kreskowych?
Działanie skanera kodów kreskowych polega na tym, że urządzenie wysyła wiązki światła, które następnie odbijają się i powracają do aparatu skanera, pozwalając tym samym rozkodować informacje na temat danej rzeczy. Skaner ręczny magazynowy, a także inne odmiany tego urządzenia składają się zazwyczaj z takich elementów, jak soczewki, źródła światła, czujnik światła, który pozwala przetwarzać impulsy optyczne na sygnały elektryczne.
Za następne funkcje odpowiada dekoder. Ten komponent analizuje dane obrazu, które są dostarczane przez czujnik, a następnie wysyła je do portu wyjściowego. Po zeskanowaniu obrazu w formacie 1D lub 2D, w zależności od odmiany urządzenia, skaner magazynowy łączy się z hostem, żeby przekazać przetworzone informacje. Więcej o tym na https://sebitu.pl/jak-
Jak skanery kodów kreskowych ułatwiają pracę?
Skanery kodów kreskowych są najczęściej stosowane w przypadku przedsiębiorstw usługowo-handlowych. Ułatwiają pracę na kasie. Mogą znacznie poprawić komfort sprzedawania produktów, na przykład w sklepach lub galeriach handlowych. W błyskawiczny sposób odczytują informacje z kodu kreskowego umieszczonego na produktach, co w porównaniu ze zwykłym, ręcznym wpisywaniem informacji na kasie, jest niebywałym udogodnieniem. Dzięki temu można obsłużyć znacznie większą liczbę klientów w krótszym czasie.
Innym dużym ułatwieniem, z którego można skorzystać, wybierając skanery kodów kreskowych, jest biometria. To funkcja, która pozwala kontrolować pracę w przedsiębiorstwie. Zatrudnione osoby z identyfikatorami mogą skanować je, wchodząc i wychodząc z zakładu lub pomieszczeń wewnątrz. Pozwala to jeszcze lepiej kontrolować ich pracę i na przykład ograniczyć koszty związane z nierentownymi pracownikami, nieodpowiednio wykonującymi swoje obowiązki.
Jak widać, skanery kodów kreskowych mogą być bardzo dużym ułatwieniem w pracy. Dlatego warto się zastanowić nad nabyciem tych urządzeń i wdrażaniem nowoczesnych rozwiązań w przedsiębiorstwie. Dobrym wyborem będzie też kolektor magazynowy.