Dynamicznie zmieniająca się sytuacja gospodarcza oraz rosnąca konkurencyjność sprawiają, że liczba niewypłacalnych firm stale rośnie. Jeśli do tego dodamy jeszcze długi okres płatności za usługi w sektorze B2B, to powstaje ogromne zagrożenie również dla firm ze stabilną sytuacją finansową. Takim przykładem jest branża TSL (Co to jest TSL? To branża Transportu, Spedycji i Logistyki, które są ze sobą powiązane), gdzie okres płatności wynosi aż 90 dni, a sytuacja finansowa przedsiębiorstw jest bardzo niepewna.
Zawartość strony
Rosnąca niewypłacalność firm
Na podstawie danych z raportu Krajowego Rejestru Długów, możemy wyczytać, że poziom zadłużenia przewoźników i firm przewozowych w Polsce przekroczył już 1,2 mld złotych. Biorąc pod uwagę ostatnie zmiany prawne dotyczące, za które odpowiedzialny jest Pakiet Mobilności na terenie Unii Europejskiej, a także ryzyko konfliktu zbrojnego na wschodzie, sytuacja może jeszcze bardziej się pogorszyć. Co to jednak oznacza w praktyce dla firm?
To wszystko oznacza ogromne problemy finansowe wielu przedsiębiorstw, które finalnie przełożą się również na inne jednostki gospodarcze. Powstające w konsekwencji zatory płatnicze w gospodarce to niebezpieczeństwo i potencjalne zagrożenie upadłości dla każdej firmy działającej w danej branży. Włącznie z firmami, które mają obecnie stabilną sytuację gospodarczą.
Weryfikuj, by się zabezpieczyć
Ryzyko straty nie zawsze musi oznaczać konieczność jej poniesienia. Warto być świadomym zagrożenia i odpowiednio się zabezpieczyć. W tym przypadku jednym z najlepszych rozwiązań jest szczegółowa weryfikacja kontrahenta. Odpowiednie sprawdzenie firmy, która potencjalnie miałaby wejść do współpracy, pozwoli upewnić się, czy dany podmiot gospodarczy jest faktycznie wypłacalny. Poświęcenie chwili na weryfikację może zagwarantować nam bezpieczną współpracę i w konsekwencji oszczędzić pieniądze. Według statystyk firma transportowa traci na windykacji średnio 120 tysięcy złotych rocznie. Zamiast ryzykować, lepiej jest weryfikować.
Czy możliwa jest skuteczna weryfikacja kontrahenta?
Metod weryfikacji firm jest bardzo wiele. Jeśli zależy nam na bezpłatnym sprawdzeniu kontrahenta, to musimy podjąć się kilku sposobów. Każdy bowiem odpowiada za oddzielne aspekty, które składają się na pewną weryfikację wypłacalności firmy. Należy zweryfikować aktywność firmy na rynku, jej obecność na giełdach, wiarygodność właścicieli, dotychczasowe działania, aktywność w social mediach, opinie w internecie, a także informacje finansowe (sprawozdania finansowe status VAT, Krajowy Rejestr Długów itp.)
Zainwestuj w technologię i zaoszczędź
Można też poświęcić na to zaledwie 30 sekund i otrzymać wszystkie te informacje w jednym miejscu. Wystarczy skorzystać z systemu weryfikacji kontrahenta Temida, który oparty jest na sztucznej inteligencji. Algorytm AI Temidy w pół minuty sprawdza wszystkie najważniejsze informacje dotyczące kontrahenta i przygotowuje obszerny raport z obliczonym bezpiecznym limitem kupieckim dla danej firmy. W ten sposób korzystając z systemu Temida, masz pewność, że dany kontrahent będzie wypłacalny nawet za 3 miesiące!