Zrównoważony rozwój biznesu to fundament pod dobrze prosperującą firmę. Każdy przedsiębiorca powinien iść z duchem czasu i reagować na zmiany zachodzące w gospodarce. Coraz śmielej skłaniamy się między innymi ku całkowitej rezygnacji z obrotu gotówkowego na rzecz płatności bezgotówkowych. Czy w związku ze zmianami da się otrzymać bezpłatny terminal, który przyspieszy proces konwersji firmy na płatności bezgotówkowe? Sprawdzamy!
Zawartość strony
- 1 Do czego służą terminale płatnicze?
- 2 Terminal płatniczy – korzyści dla przedsiębiorcy
- 3 Polska Bezgotówkowa – program dla przedsiębiorców idących z duchem czasu
- 4 Wymagania programu Polska Bezgotówkowa
- 5 Zalety wynikające z uczestnictwa w programie Polska Bezgotówkowa
- 6 Polska Bezgotówkowa – jednorazowa szansa na bezpłatny terminal
Do czego służą terminale płatnicze?
Terminal płatniczy to stosunkowo niewielkie urządzenie elektroniczne, służące do bezgotówkowego rozliczania transakcji. Jeszcze do niedawna płatności realizowane były z reguły gotówkowo za pomocą bilonu i banknotów. Teraz jednak dzięki popularyzacji internetu oraz komputerów, można płacić za zakupy bez konieczności noszenia ze sobą gotówki.
Terminale płatnicze dzielą się na modele stacjonarne i mobilne, a różnice między nimi wynikają w głównej mierze z budowy i ich zastosowania. Modele stacjonarne, jak sama nazwa wskazuje, instaluje się w jednym, konkretnym miejscu, np. przy kasie. Mobilne z kolei pracownik może zabrać ze sobą na skład lub do magazynu. Dużą przewagą tych pierwszych jest znacznie większe zaawansowanie techniczne – klient może skorzystać z opcji cashback lub doładowania smartfona. Atutem tych drugich z kolei jest ich mobilność. Przenośny terminal można wziąć ze sobą wszędzie – nawet do taksówki.
Oczywiście do rozliczenia bezgotówkowego terminal płatniczy wykorzystuje sieć internetową, dzięki której może komunikować się z bankiem płacącego i w ten sposób pobrać z karty odpowiednią ilość gotówki. Znajdziemy na rynku dwa sposoby łączenia z siecią – poprzez gniazdo Ethernet (RJ-45) oraz sieć komórkowa GPRS.
Terminal płatniczy – korzyści dla przedsiębiorcy
Instalacja terminali płatniczych niesie ze sobą szereg korzyści dla przedsiębiorcy. Właściciel firmy zyskuje przede wszystkim szansę na:
- większe obroty,
- poszerzenie grupy klientów,
- poprawę wizerunku firmy,
- możliwość dalszego rozwoju przedsiębiorstwa,
- większe bezpieczeństwo.
Brak możliwości zrealizowania płatności bezgotówkowej w praktyce uniemożliwia generowanie jakichkolwiek dochodów w niektórych branżach. Dla przykładu w firmach sprzedających drogie i kosztowne przedmioty np. elektronikę bądź produkty jubilerskie płatności bezgotówkowe są w zasadzie obowiązkowe. Rzadko który klient nosi przy sobie tak duże ilości gotówki, aby móc za nie zapłacić.
Polska Bezgotówkowa – program dla przedsiębiorców idących z duchem czasu
Oczywiście zakup urządzenia do rozliczania płatności bezgotówkowych kosztuje. Dla niektórych przedsiębiorców taka inwestycja może zbyt mocno obciążać budżet, dlatego też rezygnują z zakupu. Jest jednak na to pewne rozwiązanie – bezpłatny terminal.
Na naszym krajowym rynku rozwinęła się wspólna inicjatywa kilku członków świadczących usługi płatnicze, którzy opracowali program „Polska Bezgotówkowa”. Jego motywem przewodnim jest możliwość uzyskania darmowego terminala do płatności bezgotówkowych, który z pewnością przyczyni się do rozwoju każdej firmy. Partnerzy programu to:
- Związek Banków Polskich,
- Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii,
- KAR – Komitet Agentów Rozliczeniowych,
- RKWB – Rada Wydawców Kart Bankowych,
- VISA,
- Mastercard.
Uczestnictwo w programie jest częściowo darmowe – uczestnicy otrzymują bezpłatne terminale na podstawie wniosku oraz umowy podpisanej z jednym z wielu dostawców terminali do płatności bezgotówkowych. Użytkowanie urządzeń jest zwykle darmowe przez okres do 5 miesięcy od chwili podpisania umowy i zainstalowania go w docelowym miejscu. Gdy obrót zarejestrowany na bezpłatnym terminalu przekroczy 42 tys. z, płatność również jest konieczna. Istnieją także grupy przedsiębiorców (transport osób, urządzenia samoobsługowe, sektor publiczny), które mogą liczyć na 12 bezpłatnych miesięcy używania terminala o limicie obrotu 100 tys. złotych.
Wymagania programu Polska Bezgotówkowa
Polska Bezgotówkowa to program w założeniu niezbyt skomplikowany, co nie oznacza, że skorzystanie z niego nie wiąże się z żadnymi wymaganiami. Przedsiębiorca, który chce złożyć swoją kandydaturę, musi wykazać, że:
- nie rozliczał się bezgotówkowo w ciągu ostatnich 12 miesięcy,
- nie przystępuje do programu po raz drugi,
- oznaczy swoją placówkę odpowiednimi oznaczeniami i naklejkami z wizerunkiem organizacji w miejscu widocznym dla klientów,
- zobowiązuje się do braku pobierania opłat dodatkowych od klientów, którzy chcą skorzystać z płatności bezgotówkowych.
To w zasadzie tyle! Polska Bezgotówkowa to stosunkowo prosty program z jasnymi i klarownymi wymogami, dzięki któremu można nabyć swój nowy bezpłatny terminal i sprawdzić jego sposób obsługi czy wpływ na wysokość generowanych dochodów.
Zalety wynikające z uczestnictwa w programie Polska Bezgotówkowa
Bezpłatne terminale otwierają przed przedsiębiorcami wiele możliwości. Warto wśród nich wymienić:
- przetestowanie urządzenia w zasadzie za darmo,
- pełne wsparcie organizatora inicjatywy,
- dostęp do najnowocześniejszych urządzeń, na które bez programu Polska Bezgotówkowa część przedsiębiorców nie mogłaby sobie pozwolić,
- możliwość przedłużenia współpracy z dostawcą terminala na preferencyjnych warunkach.
Czy warto się zdecydować na bezpłatny terminal? Zdecydowanie tak! Pamiętaj jednak, że zaczniesz ponosić pewne (stosunkowo nieduże) koszty związane z jego obsługą w chwili, gdy minie bezpłatne 5 miesięcy lub gdy przekroczysz limit obrotu 42 tys. złotych.
Polska Bezgotówkowa – jednorazowa szansa na bezpłatny terminal
Do niedawna zakup terminala płatniczego wiązał się z ryzykiem i dużymi nakładami finansowymi. Po pierwsze na jego zakup, a po drugie na eksploatację. Program Polska Bezgotówkowa zupełnie zmienił te zasady i sprawił, że każdy może z łatwością wdrożyć do swojego biznesu rozliczenia bezgotówkowe i sprawdzić ich wpływ na prowadzony biznes. W programie uczestniczy wielu dostawców terminali. Wybór tego odpowiedniego nie powinien zatem sprawiać żadnych trudności.
Partnerem artykułu jest strona mico.pl.