Jak kalkulować podatki?

Jak kalkulować podatki?

Total
0
Shares

Kojarzysz mechanizm zmniejszenia składki zdrowotnej, znasz listę wynagrodzeń niepodlegających oskładkowaniu, znasz wysokość kosztów autorskich naliczanych tylko do części przychodu? Jeśli tak — pewnie jesteś księgowym! Większość pracowników nie ma świadomości, co właściwie decyduje o ostatecznym kształcie ich wypłaty, a także co składa się na koszt brutto przy umowie. 

Kalkulator wynagrodzeń — bądź świadomy

Łączne skutki zmian przeprowadzonych w ramach Polskiego Ładu 2.0 dotknęły właściwie wszystkich rodzajów działalności, każdego pracownika, a także każdego pracodawcy. Co ciekawe, większość z nich nie jest w stanie samodzielnie się w tych zmianach odnaleźć i tylko uwzględniając rozliczenie roczne, można zakładać, że większość osób będzie potrzebowała pomocy specjalistów od księgowości i podatków. Zamieszanie towarzyszące wyliczaniu składek społecznych, ulga dla klasy średniej, lista możliwych odliczeń od dochodu, zmiana wysokości podstawowego podatku to zmiany, za którymi osoba niemająca na co dzień wiele wspólnego z prawem podatkowym nie jest w stanie nadążyć. Z pomocą przychodzą jednak kalkulatory podatkowe, które pozwalają stosunkowo szybko obliczyć interesujące nas koszty przychodu, wartość brutto dla umowy o konkretnej kwocie netto.

polski ład kalkulator

Polski Ład 2.0 – co ci się opłaca?

Zastanawiasz się, czy wybrać umowę zlecenia świadczoną na rzecz konkretnego pracodawcy czy może zaproponować rozliczenie przez umowę o dzieło, a może myślisz nad ryczałtem? Polski Ład kalkulator to aplikacja, która podpowie ci, które rozwiązanie jest bardziej opłacalne. Pamiętaj, że wiele zależy od szczegółowych danych, które umieścisz w kalkulatorze. Przy bardziej skomplikowanych rozwiązaniach warto zawsze skonsultować się ze specjalistą ds. księgowych, natomiast kalkulator to doskonałe narzędzie, które da ci choć wstępną orientację, co mniej a co bardziej ci się opłaca. Przy tego typu rozwiązaniach znajdziesz także szczegółowe omówienia interesujących cię zagadnień: jak wygląda rozliczenie roczne indywidualne w przypadku konkretnego typu przychodów, jaki kształt obecnie mają uowy zlecenia, jak kształtują się wspólne limity ulg zwalniających z części podatku. To wiedza, którą większość z nas nie dysponuje na co dzień, bo też nie ma takiej potrzeby. Ponadto Nowy Ład 2.0 wprowadził tak wiele zmian, że część księgowych nadal nie jest w stanie się z nimi uporać. Tym cenniejsze są takie rozwiązania jak kalkulator wynagrodzeń, który pozwala stosunkowo szybko zyskać orientację co do interesujących nas kwot.

Polski Ład kalkulator — nie tylko dla pracownika

Kalkulatory wynagrodzeń, aplikacje podatkowe to rozwiązania, z których coraz częściej korzystają nie tylko pracownicy, lecz także pracodawcy. Szczególnie dla mikro- i małych przedsiębiorców to cenne narzędzie, które szybko pozwala im ocenić koszty np. zatrudnienia nowego pracownika. Kalkulatory związane z Nowym Ładem są także bardzo przydatne dla osób prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą. Często nie korzystają one z zaawansowanej obsługi księgowej, a kalkulatory podatkowe pozwalają im szybko zorientować się, które formy opodatkowania swojej działalności mogą rozważyć. Takimi rozwiązaniami posiłkuje się ostatnio coraz więcej osób, ponieważ opanowanie praktycznych skutków zmian wprowadzonych w ramach tegorocznej rewolucji podatkowej naprawdę nie należy do najłatwiejszych zadań. Warto pamiętać, że ustawodawca otworzył możliwości zmiany form opodatkowania w różnych przypadkach, warto więc sprawdzić, czy i tobie bardziej nie opłaca się inne rozwiązania podatkowe.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Może Ci się spodobać