Na czym polega zarządzanie zapasami?

Na czym polega zarządzanie zapasami?

Total
0
Shares

Zarządzanie zapasami w przedsiębiorstwie to bardzo często złożony proces odbywający się w ciągłym cyklu: począwszy od zamawiania i magazynowania po produkcję i sprzedaż, a następnie ponowne uzupełnienie asortymentu. Na ogół zadanie traktuje się dwutorowo: z jednej strony patrząc na kwestie zarządzania zapasami zbiorczo, z drugiej – na poziomie pojedynczych artykułów i ich lokalizacji. Wiele zależy od wielkości firmy i skali procesów produkcyjnych, jednak bardzo często automatyzacja działań i optymalizacja zapasów okazują się opłacalne. Co warto wiedzieć na ten temat?

Zarządzanie zapasami w dużym stopniu ułatwia wykorzystanie odpowiedniego oprogramowania. Dzięki programom komputerowym zatowarowanie jest szybsze i bardziej intuicyjnie. Zdecydowanie łatwiej przebiega również prognozowanie popytu.

Metody zarządzania zapasami

Oczywiście, w zarządzaniu zapasami należy uwzględnić to, jakiego typu są to towary. Zasadniczo jednak wyodrębnia się trzy systemy gospodarowania nimi:

  • system ręczny – polegający na fizycznym przeliczaniu zgromadzonych zapasów, odnotowywaniu stanu magazynowego, a następnie ustalania na tej podstawie optymalnej wielkości zamówienia zapasów,
  • system okresowy – o którym mówi się, gdy stany magazynowe sprawdzane są w konkretnych przedziałach czasowych, a nie przed poszczególnymi zakupami,
  • system ciągły – najbardziej efektywny, realizowany na bieżąco w stanie rzeczywistym, z wykorzystaniem odpowiedniego oprogramowania.

Najbardziej efektywna z punktu widzenia zarządzania zapasami jest oczywiście opcja ostatnia, w której procesy podlegają automatyzacji. Wykorzystanie sztucznej inteligencji, czyli SI w łańcuchu dostaw pozwala na bieżąco monitorować sytuację i wspiera utrzymywanie zapasów i ilości rezerw magazynowych na bezpiecznym poziomie.

Zautomatyzowane zarządzanie zapasami – korzyści

Każde zarządzanie zapasami magazynowymi oznacza szukanie równowagi między przychodami, kosztami i wydatkami. Jeśli będzie procesem wysoce zautomatyzowanym, całość przebiegnie sprawniej. Eliminuje się przy tym zagrożenia wynikające z zalegania towaru na półkach, co zwiększałoby koszty utrzymania zapasów, doprowadzało do ich przeterminowania i zajmowałoby potrzebną przestrzeń.

Więcej o finansach

Gospodarka zapasami często wymaga rygorystycznej kalkulacji kosztów i precyzyjnej sprawozdawczości. Z tego punktu widzenia inwestycja w oprogramowanie wspierające zautomatyzowane strategie zarządzania zapasami to krok w dobrą stronę.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Może Ci się spodobać
Audio guide słuchawki

Kiedy warto wypożyczyć audio guide?

Zwiedzając europejskie muzea, jeszcze do niedawna polski turysta patrzył z zazdrością na wszelkie urządzenia ułatwiające zrozumienie zawartości oglądanej kolekcji. Podziwiał pacę przewodnika, który oprowadzając liczną grupę po cichutku mówił do…
Zobacz post