Zastanawiasz się nad rozwojem i rozbudową swojej firmy produkcyjnej? Chcesz wprowadzić nową linię produkcyjną albo flotę maszyn rolniczych? Niezależnie od branży w jakiej działasz, możesz zdecydować się na leasing maszyn. Co warto wiedzieć na ten temat w odniesieniu do maszyn przemysłowych i produkcyjnych?
Zawartość strony
Leasing maszyn – doskonały wybór zarówno dla firm z krótkim, jak i dłuższym stażem
Mówi się, że firma, która ma krótki staż na rynku nie ma szans na podpisanie umowy na leasing maszyn. Jednak nie jest to prawda. Wystarczy bowiem kilkumiesięczny staż, a także posiadanie odpowiedniego kapitału czy umowy długoterminowej z firmą, która chce zakupić dany produkt, by stać się wiarygodnym przedsiębiorcą dla firmy zajmującej się finansowaniem leasingu maszyn. Jeżeli spełnia się powyższe kryteria można skorzystać z każdego rodzaju leasingu potrzebnego sprzętu. Dzięki temu stosunkowo nowa firma może w pełni rozwinąć skrzydła i stać się wiodącym graczem na rynku w danej branży. Aby nadążać za konkurencją także firma o ugruntowanej pozycji musi się rozwijać. Zatem leasing maszyn jest skierowany także do doświadczonych przedsiębiorców. W przypadku gdy nie posiada się wystarczającej zdolności kredytowej, by otrzymać kredyt na zakup maszyn, to można podpisać umowę leasingu, spełniając kilka prostych warunków. Przede wszystkim wiążą się one z wywiązywaniem się z zaciągniętego zobowiązania, a więc spłacaniem rat leasingowych. Koszty z tym związane mogą obniżać podatek. Warto zatem dowiedzieć się więcej na temat rodzajów leasingu maszyn.
Na jaki rodzaj leasingu maszyn można się zdecydować?
Warto zacząć od tego, że umowy leasingu nie trzeba podpisywać w punktach stacjonarnych, bo można zrobić to w ramach leasingu online poprzez podpis elektroniczny. Oczywiście nie każda maszyna może być przedmiotem takiego leasingu, bo dotyczy to maszyn nowych i używanych, które mają wartość od 500 do 100 tys. zł. Można zdecydować się na leasing operacyjny, finansowy, ale i leasing zwrotny. Ponadto można otrzymać pewnego rodzaju obietnicę finansowania, w zamian za spełnienie określonych warunków w ramach promesy leasingowej. Leasing maszyn przemysłowych może być realizowany w ramach każdego z nich. To dobra oferta dla branży budowlanej, metalurgicznej, rolniczej, obróbki drewna, szkła, papieru, tworzyw sztucznych i wielu innych. Leasing operacyjny zakłada, że po wygaśnięciu umowy i spłaceniu rat leasingowych można wykupić przedmiot leasingu po preferencyjnej cenie albo zrezygnować z zakupu. Leasing finansowy zakłada, że po upływie umowy leasingowej i spłaceniu rat przedmiot leasingu staje się własnością korzystającego w każdym aspekcie. Z kolei w przypadku leasingu zwrotnego podlegające amortyzacji środki trwałe należące do przedsiębiorstwa mogą być wykupione przez firmę leasingową.
Jakie są zalety leasingu maszyn przemysłowych i produkcyjnych?
Na pewno decydując się na leasing maszyn produkcyjnych, można wprowadzić swoją firmę na wyższy poziom jeśli chodzi o technologię, wydajność pracy i wielkość produkcji. Podobnie rzecz ma się z leasingiem maszyn przemysłowych. Jednocześnie możliwość wliczenia w koszty uzyskania przychodu raty leasingowej w przypadku leasingu operacyjnego oraz części odsetkowej raty leasingowej czy kosztów amortyzacji w odniesieniu do leasingu finansowego gwarantuje, że koszty podatkowe ulegają obniżeniu, a co za tym idzie przedsiębiorstwo może generować większe zyski.