Gotowy biznes plan dla firmy. Czy warto korzystać?

Gotowy biznes plan dla firmy. Czy warto korzystać?

Total
0
Shares

Gotowy biznes plan to zazwyczaj uproszczony biznes plan, który zawiera większość informacji wymaganych przez inwestora czy inny podmiot udzielający finansowania. Taki dokument wykorzystują właściciele firm w celu przyśpieszenia pozyskania finansowania. Najczęściej wykorzystuje się go wtedy, gdy poszukiwane jest finansowanie bankowe. Gotowy biznes plan ma wiele wad i nie zawsze znajdzie zastosowanie w praktyce biznesowej.

Tematowi biznes planów poświęciłem wiele tekstów na moim blogu. Jeśli Cię interesuje ta tematyka link do witryny znajdziesz na końcu tekstu.

Co to jest biznes plan?

Biznes plan można zdefiniować jako plan prezentujący rozwój firmy lub przedsięwzięcia biznesowego w kolejnych okresach, który przedstawia się w formie opisowej, jak i numerycznej.

Obejmuje on informacje o firmie czy projekcie inwestycyjnym, otoczeniu biznesowym, rynku docelowym i tendencjach na nim występujących. Dodatkowo, biznes plan przedstawia cele biznesowe i kamienie milowe (KPI), a przede wszystkim sposób ich osiągnięcia wraz z kilkuletnimi prognozami finansowymi.

Biznes plan to materiał, którego objętość zazwyczaj wynosi zazwyczaj od kilkunastu do kilkudziesięciu stron. W praktyce, zawartość i objętość tego dokumentu zależy głównie od typu odbiorcy czy specyfiki przedsięwzięcia.

Gotowy biznes plan nie jest dostosowany do celu czy adresata

Biznes plan powinien być dostosowany do konkretnego odbiorcy, czyli potencjalnego dostawcy kapitału. Gotowy biznes plan spełnia ten warunek niezmiernie rzadko.

Kluczowi odbiorcy biznes planu to przede wszystkim:

  • banki i instytucje finansowe,
  • fundusze Venture Capital czy Private Equity, anioły biznesu
  • podmioty zajmujące się przyznawaniem pożyczek i dotacji unijnych.

Główny cel biznesplanu to wsparcie w procesie pozyskiwania finansowania dla firmy. Może on jednak też pełnić rolę informacyjną czy planistyczną. W takich przypadkach odbiorcami tego dokumentu będą właściciele firmy, członkowie rad nadzorczych, a nawet partnerzy biznesowi przedsiębiorstwa.

Może on służyć do pozyskania akceptacji planów rozwoju na kolejne lata lub też projektu inwestycyjnego przez organy wewnętrzne spółki. Do takich organów spółki należą między innymi rady nadzorcza, komisja rewizyjnej czy walnego zgromadzenia wspólników czy akcjonariuszy.

Każdy z odbiorców biznes planu oczekuje innego zestawu informacji czy rozłożenia akcentów. W każdej z tych sytuacji, biznes plan powinien spełniać inny cel.

Przykładowo, rada nadzorcza czy walne zgromadzenie spółki może oczekiwać położenia większego akcentu na kwestiach dotyczących sprzedawanych produktów czy oferowanych usług. Może chodzić o przedstawienie szczegółów dotyczących nowych kanałów sprzedaży czy rozbudowy działu marketingu.

Dla odmiany, fundusz Venture Capital będzie chciał uzyskać wiarygodne informacje dotyczące wielkości potencjalnego rynku docelowego firmy czy pozycji rynkowej konkurencji. Natomiast, bank oczekuje pogłębionej analizy prognozy przychodów, kosztów i przepływów gotówkowych.

Gotowe biznesplany nie są w stanie odpowiedzieć na zróżnicowane oczekiwania wszystkich odbiorców. Większość z nich przygotowuje się w taki sposób, aby w jak największym stopniu odpowiadały na oczekiwania szerokiej grupy odbiorców.

Gotowy biznesplan ignoruje specyfikę firmy

Gotowy biznesplan to materiał inwestycyjny, który zazwyczaj nie odnosi się specyfiki prezentowanej firmy czy projektu. Ignoruje fakt, że każde przedsięwzięcie biznesowe ma inny charakter, oferuje unikalne produkty i funkcjonuje na innym rynku.

Taki biznes plan nie uwzględnia żadnych specyficznych analiz, dotyczących rynku docelowego, sposobu pozyskania klientów itp. Gotowy biznes plan nie jest w stanie odzwierciedlić indywidualnego pomysłu biznesowego.

Wady te powodują, że plan rozwoju firmy wynikający z takiego biznes planu tylko w wąskim zakresie poprawnie odniesie się do specyficznej sytuacji przedsiębiorstwa.

Czy gotowy biznes plan może się przydać?

Gotowy biznesplan sprawdzi się w przypadku firm, które funkcjonują na zasadzie szablonowego modelu biznesowego i w podobnym otoczeniu rynkowym.

Jako przykład mogą małe sklepiki z prasą i podstawowymi towarami w centrach handlowych czy małe kawiarnie. Takie punkty mają często prawie identyczny profil działania niezależnie od miasta. Różnice, które występują pomiędzy takimi podmiotami można często zignorować.

Gotowy biznes plan najczęściej znajdzie zastosowanie w sytuacji pozyskiwania finansowania bankowego.

Ważną zaletą gotowego biznesplanu jest możliwość skrócenia czasu na przygotowanie niezbędnego materiału inwestycyjnego dla dawcy kapitału (np. banku, inwestora prywatnego).

Autor: Mariusz Malec

Mariusz Malec to założyciel i zarządzający firmą doradczą Private Equity Consulting https://www.private-equity.pl. Prowadzi specjalistyczny blog. Firma wspiera przedsiębiorców w obszarze sprzedaży firmy, jej wyceny i pozyskiwania kapitału.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Może Ci się spodobać
Audio guide słuchawki

Kiedy warto wypożyczyć audio guide?

Zwiedzając europejskie muzea, jeszcze do niedawna polski turysta patrzył z zazdrością na wszelkie urządzenia ułatwiające zrozumienie zawartości oglądanej kolekcji. Podziwiał pacę przewodnika, który oprowadzając liczną grupę po cichutku mówił do…
Zobacz post