Żeby nie dopuścić do zanieczyszczenia wody i gruntu substancjami ropopochodnymi, inwestorzy często stosują specjalne separatory. Dzięki nim można uniknąć poważnego zagrożenia dla środowiska naturalnego, a także konsekwencji prawnych i finansowych. Jak dokładnie działają i kiedy warto pomyśleć o ich instalacji? Sprawdźmy to!
Zawartość strony
Separatory substancji ropopochodnych – co to jest?
Mówimy tutaj o specjalistycznych urządzeniach, których działanie polega na oddzieleniu zanieczyszczeń od wody i ścieków. Jest to możliwe dzięki zastosowaniu systemów przepływowych, które reagują na związki chemiczne o określonym ciężarze. Oczywiście muszą one zostać prawidłowo zamontowane, w przeciwnym wypadku nie ma co liczyć na wysoką skuteczność ich działania.
A skoro o tym mowa, trzeba wyjaśnić, gdzie separatory substancji ropopochodnych są instalowane. Najczęściej znajdują one zastosowanie w kanalizacji deszczowej, w której znajdują się wody opadowe i roztopowe.
Kiedy warto użyć separatora substancji ropopochodnych?
Jak nietrudno się domyślić, substancje ropopochodne zazwyczaj pochodzą z różnego rodzaju pojazdów oraz maszyn. Ich działanie stanowić może poważne zagrożenie dla środowiska naturalnego, dlatego separatory zakładane są w miejscach, w których pracuje ich najwięcej. Chodzi przede wszystkim o stacje benzynowe i place budowy, jednak do tej listy dodać należy również takie obszary jak:
- parkingi,
- tereny zakładów przemysłowych i hal magazynowych,
- bazy paliwowe,
- obszary centrów handlowych,
- tereny miejskie.
Wszędzie, gdzie może dojść do wycieków paliwa lub innych substancji, separatory okażą się wręcz niezbędne. Zanieczyszczenia ropopochodne mogą bowiem przedostać się do gleby i wód gruntowych, co z jednej strony stwarza poważne zagrożenie środowiskowe, a z drugiej naraża zarządcę terenu na ogromne kary finansowe. W skrajnych sytuacjach nawet na odpowiedzialność karną.
Warto nadmienić również, że korzystanie z tego typu urządzeń może być potrzebne do tego, aby inwestor lub zakład przemysłowy spełnić wymagania nakładane przez obowiązujące przepisy – zarówno lokalne, jak i europejskie. W przypadku ochrony gleby i wód bywają one naprawdę surowe, dlatego podczas doboru separatorów dobrze jest skorzystać ze wsparcia specjalistów. Firmy consultingowe działające w branży środowiskowej mogą wydatnie pomóc w tej kwestii, a także w wielu innych, związanych chociażby z dopełnieniem innych obowiązków.
Jak wybrać separator substancji ropopochodnych?
Współpraca ze wspomnianymi podmiotami będzie korzystna zwłaszcza w trakcie dobierania odpowiednich urządzeń. Jak się bowiem okazuje, na rynku wyszukać można różne separatory. Nie wystarczy zatem sięgnąć po pierwszy lepszy model, by uzyskać wystarczająca skuteczność oczyszczania wód opadowych i roztopowych.
Do dyspozycji masz między innymi separatory wykonane z tworzyw sztucznych, które znajdują zastosowanie na terenach zielonych, jak również separatory betonowe, montowane na terenach najazdowych. To znaczy wszędzie tam, gdzie poruszają się ciężkie pojazdy i maszyny rolnicze bądź robocze.
To jednak nie wszystko. Dopasowanie separatorów wymaga ponadto sprawdzenia takich kwestii jak: specyfika i wielkość terenu, przewidywany poziom zanieczyszczeń, czy też przeznaczenie obszaru, na którym prowadzona jest inwestycja. Analiza tego typu kwestii pozwala dopasować separator substancji ropopochodnych, który będzie na tyle skuteczny, by ochrona wód i gruntów spełniała wymogi wynikające z aktualnych przepisów.
Musisz wiedzieć także o tym, że obsługiwane separatory powinny być regularnie serwisowane i czyszczone. W przeciwnym wypadku po pewnym czasie okażą się bezużyteczne. Jeśli masz wątpliwości, jakie urządzenia sprawdzą się w przypadku terenu, którym zarządzasz, zgłoś się do specjalistów – firm consultingowych działających w branży ochrony środowiska. Dzięki wiedzy i doświadczeniu ich pracowników dokonasz właściwego wyboru.