Czym jest kontenerowa stacja sprężarek?

Czym jest kontenerowa stacja sprężarek?

Total
0
Shares

Kontenerowe stacje sprężarek to rozwiązania, które łączą funkcjonalność sprężarkowni z mobilnością i wygodą użytkowania. Takie instalacje są projektowane, aby dostarczać sprężone powietrze w miejscach, gdzie nie ma możliwości stworzenia tradycyjnej stacji sprężarek lub gdy konieczne jest zastosowanie tymczasowych rozwiązań. Sprawdź, czym jest kontenerowa stacja sprężarek, jak działa oraz jakie ma zastosowania.

Co to jest kontenerowa stacja sprężarek?

Kontenerowa stacja sprężarek to w pełni wyposażony system sprężania powietrza lub gazów, który zamknięty jest w standardowym kontenerze. Do tego celu najczęściej wykorzystuje się kontenery morskie o wymiarach 20 lub 40 stóp. Tego rodzaju instalacje są gotowe do działania zaraz po dostarczeniu na miejsce i podłączeniu do zasilania oraz instalacji odbiorczej. Warto dodać, że kontenerowe stacje sprężarek zazwyczaj budowane są zgodnie z indywidualną specyfikacją klienta, dzięki czemu otrzymuje on rozwiązanie szyte na miarę jego potrzeb.

Co może wchodzić w skład kontenerowej stacji sprężarek? Głównym elementem każdej sprężarkowni, także tej zabudowanej w kontenerze, są kompresory. Możesz wykorzystać takie sprężarki, jakich wymaga konkretna aplikacja. Powszechnie w kontenerze zabudowuje się sprężarki śrubowe, kompresory tłokowe, a także sprężarki olejowe i bezolejowe. W kontenerowej stacji sprężarek można również zainstalować kompletny system uzdatniania sprężonego powietrza, w tym osuszacze i systemy filtracyjne. Wewnątrz można także znaleźć zbiorniki ciśnieniowe czy układy sterowania. Prawidłowe warunki dla pracy wszystkich urządzeń zapewnią systemy wentylacji i chłodzenia. Istotną role mają także zabezpieczenia,  takie jak detektory gazu, systemy przeciwpożarowe i zawory bezpieczeństwa.

Jakie są zalety kontenerowych stacji sprężarek?

Sprężarkownia zabudowana w kontenerze zapewnia pełną mobilność. Kontenerowe stacje można łatwo przetransportować w dowolne miejsce za pomocą samochodów ciężarowych lub dźwigów. To sprawia, że jest to idealne rozwiązanie na budowach, w miejscach awarii lub przy projektach tymczasowych. Co ważne kontener zapewnia ochronę przed deszczem, śniegiem, wiatrem czy ekstremalnymi temperaturami, dzięki czemu sprzęt działa niezawodnie w każdych warunkach.

Z drugiej strony kontenerowa stacja sprężarek to oszczędność miejsca w zakładzie. Wszystkie komponenty są zintegrowane w jednym kontenerze, co eliminuje konieczność budowy osobnych pomieszczeń technicznych. W dodatku stacje są dostarczane jako gotowe do użycia moduły. Wystarczy podłączyć zasilanie i instalację odbiorczą, aby wdrożyć zasilanie aplikacji.

Bez wątpienia dużym atutem kontenerowych stacji sprężarek jest elastyczność. Jak już wspominaliśmy, budowane są one zazwyczaj pod potrzeby konkretnego klienta i aplikacji.  Można dostosowywać konfigurację od mocy sprężarek po specjalistyczny osprzęt.

Warto dodać, że kontenerowa sprężarkownia zapewnia oszczędność kosztów. W porównaniu do budowy tradycyjnej sprężarkowni kontenerowa stacja sprężarek to często tańsze rozwiązanie, szczególnie w przypadku projektów krótkoterminowych.

Gdzie wykorzystuje się kontenerowe stacje sprężarek?

Kontenerowe sprężarkownie są popularnym rozwiązaniem w wielu branżach przemysłu. Są powszechnie stosowane tam, gdzie istotna jest mobilność lub realizuje się projekty krótkoterminowe. Dlatego doskonale sprawdzają się w przemyśle budowlanym czy wydobywczym. W obu sprzężone powietrze wykorzystywane jest do zasilania narzędzi pneumatycznych, a w branży wydobywczej dodatkowo do układów wentylacji.

W energetyce kontenerowe stacje sprężarek wykorzystuje się w turbinach gazowych oraz w procesach związanych z oczyszczaniem i przechowywaniem gazów. W przemyśle morskim sprawdzają się doskonale na statkach, w portach czy przy budowie morskich instalacji wiertniczych.

Sprężarkownie w kontenerze są niezastąpione jako awaryjne źródło sprężonego powietrza. W przypadku awarii stacjonarnych sprężarkowni kontenerowe stacje stanowią tymczasowe rozwiązanie, pozwalające na ciągłość produkcji. Warto dodać, że w projektach, gdzie zapotrzebowanie na sprężone powietrze występuje tylko przez określony czas, np. przy organizacji dużych wydarzeń lub remontach powszechny jest wynajem kontenerowych stacji sprężarek na potrzeby zastosowań tymczasowych.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Może Ci się spodobać
Samsung Galaxy M21: budżetowy smartfon z potężną baterią 6000 mAh

Samsung Galaxy M21: budżetowy smartfon z potężną baterią 6000 mAh

W ofercie smartfonów budżetowych pojawił się nowy telefon Samsung Galaxy M21. Urządzenie w cenie do tysiąca złotych, łączy w sobie wysoką wydajność oraz szereg funkcjonalnych możliwości. Mocną stroną smartfona jest pojemna bateria, wysokiej jakości aparat oraz doskonały wyświetlacz. Telefon sprawdzi się…
Zobacz post