Czym jest metoda kasowa?

Czym jest metoda kasowa?

Total
0
Shares

Rozliczenia podatkowe to dla wielu firm trudne zadanie. Nie dość że wiąże się z licznymi formalnościami, musi być wykonane w odpowiedni sposób i w odpowiednim terminie, to jeszcze może mieć odmienne formy. Przykładowo, istnieją różne sposoby rozliczania podatku VAT. 

Czym jest metoda kasowa i dla jakich przedsiębiorstw jest ona najkorzystniejszą opcją? Spróbujmy dowiedzieć się więcej na ten temat.

Podatek VAT – czym jest i jak działa kasowa metoda rozliczania VAT?

Rozliczanie metodą kasową to wyjątkowy sposób rozliczania podatku VAT. W założeniu pozwala ona na uiszczenie należności po tym, jak zostanie zrealizowana płatność za fakturę. W praktyce obowiązek podatkowy powstaje nie w momencie wykonania usługi przez przedsiębiorcę, ale wtedy, kiedy dostał za nią zapłatę, którą uiścił czynny podatnik VAT. Należy pamiętać, że odliczenie podatku VAT naliczonego metodą kasową jest możliwe dopiero po zapłaceniu całości lub części całego zobowiązania. Jest to korzystne wtedy, kiedy firmy wystawiają faktury z długimi terminami płatności. Nie można jednak zapomnieć o tym, że metoda kasowa jest przeznaczona tylko dla przedsiębiorców będących czynnymi podatnikami VAT, mającymi status małego podatnika. Ważne jest także to, że wybór metody kasowej wiąże się z pewnymi obowiązkami.

Najważniejsze obowiązki czynnego podatnika VAT, wybierającego metodę kasową to:

  • oznaczenie metody kasowej na fakturach sprzedaży,
  • wykonywanie ewidencji faktury sprzedaży VAT JPK_V7K z oznaczeniem typu dokumentu jako “MK”,
  • składanie kwartalnych deklaracji JPK_V7K
  • opodatkowanie sprzedaży towarów należnym podatkiem VAT lub zgodnym z zasadą dla metody kasowej.

Jakie są zalety stosowania metody kasowej podczas rozliczania podatku VAT?

Rozliczanie podatku VAT metodą kasową ma sporo zalet. Nie bez powodu sposób ten jest najchętniej wykorzystywany przez niewielkie przedsiębiorstwa. Przede wszystkim, chroni ona przed powstaniem zaległości podatkowych oraz przed utratą płynności finansowej. Pozwala także rozliczać podatek co kwartał oraz zabezpiecza przed koniecznością korzystania z zewnętrznych źródeł finansowania. Nie można także zapomnieć, że metoda kasowa przesuwa czas powstania obowiązku podatkowego na moment uiszczenia należności. Daje to przedsiębiorcy większe poczucie bezpieczeństwa.

W jaki sposób przejść na metodę kasową i kto może z niej korzystać?

Przejście na metodę kasową nie jest trudne. Przede wszystkim, trzeba spełniać wymogi określone w ustawie. Jest to rozwiązanie dla małych przedsiębiorstw, posiadających status małego podatnika. Zgodnie z art. 2 pkt 25 z dnia 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług, jest to podatnik VAT czynny, którego wartość sprzedaży w minionym roku podatkowym nie przekroczyła w złotych kwoty odpowiadającej równowartości 2 000 000 euro. Jeżeli jest to podatnik prowadzący przedsiębiorstwo maklerskie, zarządzający funduszami inwestycyjnymi lub alternatywnymi funduszami inwestycyjnymi, lub będący agentem czy wykonujący podobne usługi, kwota ta nie może przekroczyć 45 000 euro. A w jaki sposób przejść na metodę kasową? Jest to dosyć proste. Jeżeli spełnia się wszystkie wymogi, należy dokonać zgłoszenia w terminie nie późniejszym niż do końca miesiąca poprzedzającego planowane rozpoczęcie stosowania metody kasowej. Zgłoszenie musi być dokonane w Urzędzie Skarbowym poprzez formularz VAT R.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Może Ci się spodobać
Audio guide słuchawki

Kiedy warto wypożyczyć audio guide?

Zwiedzając europejskie muzea, jeszcze do niedawna polski turysta patrzył z zazdrością na wszelkie urządzenia ułatwiające zrozumienie zawartości oglądanej kolekcji. Podziwiał pacę przewodnika, który oprowadzając liczną grupę po cichutku mówił do…
Zobacz post