Prowadzenie działalności produkcyjnej czy handlowej, zwłaszcza na większą skalę, wymaga zorganizowania powierzchni przeznaczonej do bezpiecznego przechowywania towarów. Gdy magazyny są pełne, biznes zwalnia i nie może rozwijać się w płynny sposób. Pojawiają się problemy, przestoje i zatory. W takiej sytuacji należy rozważyć możliwość budowy nowej hali lub zdecydować się ją wynająć. Ta druga opcja wydaje się szczególnie korzystna dla firm z branży handlowej.
Hala magazynowa na własność
Inwestycja w prywatny magazyn ma wiele zalet, ale i sporo minusów. Największymi wadami takiego rozwiązania są koszty związane z budową i późniejszą obsługą. Warto pamiętać, że sama hala nie załatwi spraw związanych z procesami logistycznymi. Trzeba zainwestować w narzędzia informatyczne i sprzęt niezbędny do sprawnego magazynowania towarów. Należy zatrudnić również odpowiednią liczbę wykwalifikowanych osób, a to podnosi koszty i obciąża finanse firmy. Nie zawsze jest to rozwiązanie korzystne, zwłaszcza dla podmiotów z branży handlowej, które nie potrzebują inwestować w infrastrukturę, by zapewnić stały rozwój swojego biznesu. Magazyny (dostępne do wynajęcia np. przez takie firmy jak warehousemarket.pl) na wynajem wydają się dla takich podmiotów znacznie korzystniejszym, bardziej elastycznym rozwiązaniem, które nie wiąże się z koniecznością zamrażania kapitału na długi czas.
Wynajem hali
Alternatywą dla budowy własnego magazynu jest jego wynajęcie. Polski rynek magazynowy jest jednym z największych w tej części Europy i stale się rozwija. Co roku powstaje mnóstwo nowych inwestycji, które zapewniają dostęp do nowoczesnej powierzchni magazynowej wielu firmom działającym w różnych branżach, w tym przedsiębiorstwom handlowym, małym podmiotom produkcyjnym, firmom usługowym czy kurierskim. Magazyny, które można wynająć, często dostępne są wraz z pakietem usług dodatkowych, niezwykle atrakcyjnych dla mniejszych podmiotów. Wynajmując halę, można zdecydować się na skorzystanie z takich usług jak przyjmowanie i wydawanie towarów. Nie trzeba zatem zatrudniać własnych pracowników, co znacząco obniża koszty stałe i redukuje problemy związane z organizacją i nadzorem nad całością działalności.
Budowa własnej hali magazynowej to rozwiązanie preferowane przez firmy produkcyjne i duże przedsiębiorstwa, które mają zdolność do organizowania całości procesów logistycznych związanych z przyjmowaniem i wydawaniem towarów. W przypadku mniejszych podmiotów, takich jak sklepy internetowe, lepszym wyjściem wydaje się wynajęcie magazynu. Takie rozwiązanie jest tańsze i wygodniejsze. Zapewnia większą elastyczność, co przekłada się na poprawę konkurencyjności firmy.