Zarządzanie zespołem to zagadnienie, które wymaga elastycznego, ale skutecznego podejścia. Menedżerowie zmagają się w trakcie swojej pracy z wieloma wyzwaniami, z których jednym jest takie dostosowanie stylu przywództwa, aby polepszać współpracę w zespole i jednocześnie z korzyścią dla efektywności i celów biznesowych firmy.
Czym jest styl przywództwa?
Najogólniej mówiąc, styl przywództwa to charakterystyczny sposób wykonywania określonych czynności zarządczych. Dotyczy m.in. takich aspektów jak komunikacja, delegowanie zadań, rozwiązywanie konfliktów i tym podobnych. Co równie ważne, menedżerowie powinni dążyć do tworzenia takiego środowiska pracy w ramach zarządzania, aby brać pod uwagę najważniejsze potrzeby pracowników.
Obecnie odchodzi się od autokratycznych czy hierarchicznych stylów zarządzania. Uzasadnieniem takiego kierunku jest zwrócenie się w stronę faktycznych oczekiwań ludzi. W szybko zmieniającym się świecie, który wymaga kreatywności i gotowości do zmian, odgórne decyzje, które nie podlegają dyskusji, szybko obniżają morale i zaangażowanie pracowników. Sztywne struktury w firmie, które mają wpływ na styl przywództwa, mogą znacząco ograniczać możliwości rozwoju. Współcześni pracownicy, oczekujący nowych wyzwań, ale i odpowiedzialności, uciekają z tego typu organizacji.
Jak dostosować styl przywództwa?
Każdy menedżer, który ma “pod sobą” określoną grupę ludzi, aby dostosować do nich swój styl zarządzania, musi przede wszystkim rozumieć, z jakimi pracownikami ma do czynienia. Oznacza to zdobycie informacji na takie tematy, jak styl komunikacji pracowników, ich preferowana rola w grupie, najpoważniejsze czynniki stresogenne i motywujące i tym podobne.
W jaki sposób zdobyć taką wiedzę? Prosta ankieta na temat preferencji pracowników może nie zdać egzaminu i przynieść mało konkretne odpowiedzi. Zdecydowanie lepszym rozwiązaniem będzie przeprowadzenie badania Extended DISC®, które jest oparte na czterech podstawowych stylach zachowań. Najlepiej, aby przeprowadzić je na wszystkich pracownikach w zespole, aby uzyskać maksymalnie jak najszerszy obraz grupy.
Rezultatem wypełnionego on-line kwestionariusza jest procentowy udział zachowań w każdym z 4 stylów zachowań DISC, gdzie D oznacza styl Dominujący, I to styl Towarzyski, S to styl Wspierający, a C to styl Dokładny. Każdy z nich opisuje zbiór charakterystycznych zachowań. W kontekście stylów przywódczych warto natomiast zwrócić uwagę na analizę naturalnych predyspozycji i np. zderzyć je z aktualnymi zadaniami w firmie. Pomoże to w lepszym rozdzieleniu pracy.
Ponadto Extended DISC® odpowiada na zadania związane z rolą w grupie (czy np. dana osoba jest jej motywatorem, czy woli wykonywać zadania oraz jak najczęściej się zachowuje). Niezwykle ważne natomiast są informacje na temat “idealnego przełożonego”. Ten fragment analizy na szczególne znaczenie dla menedżerów, którzy chcą się dowiedzieć, jakie działania w przypadku konkretnych pracowników będą pożądane, a które mogą przynieść odwrotny skutek. W ten sposób menedżer może nowocześnie – bo elastycznie i z uwagą na potrzeby pracowników – dopasować swój styl przywództwa, aby zespół mógł efektywnie realizować swoje cele.