Zmiany koncepcji produkcyjnych odpowiedzią na obecną sytuację

Zmiany koncepcji produkcyjnych odpowiedzią na obecną sytuację

Total
0
Shares

Przedsiębiorcy z niektórych branż alarmują, że nie są w stanie już generować zysków. I choć oczywiście spadek popytu to jedna strona medalu, to z drugiej często pozostają niezoptymalizowane procesy produkcyjne, na przykład wykorzystywanie obróbki skrawaniem zamiast laserowego cięcia blach.

Zmiana technologii szansą na profity

Opór przed przejściem na nowe metody obróbki (choć w przypadku cięcia laserem też mowa o technologii znanej i wykorzystywanej już od wielu lat) jest silny w wielu firmach. Szczególnie wyraźne jest to tam, gdzie przedsiębiorcy na przykład zainwestowali we własny park maszynowy do obróbki skrawaniem, a laserowe cięcie blach musieliby zlecać podwykonawcom (np. https://stomilex.pl/ciecie-laserowe-blach/). Choć oczywiście to nie tak, że w absolutnie każdym przypadku taka zmiana będzie opłacalna, to przeważnie jest to przynajmniej coś, co warto rozważyć. Utrzymanie własnego parku maszynowego też kosztuje, a jeśli podwykonawcy mogą zaoferować szybszą technologię z mniejszymi stratami, to często warto dostosować się do takich zmian.

W przypadku przejścia na cięcie laserowe dodatkowe korzyści mogą obejmować też mniejszą energochłonność lub zwiększenie precyzji, co w niektórych zastosowaniach będzie o tyle ważne, że pozwoli zmniejszyć straty i poświęcać mniej czasu na obróbkę wtórną.

Zbyt bezwładne firmy

Cięcie blach to akurat świetny przykład, choć w każdej branży można by było wskazać podobne procesy. Tutaj na przykład trzymanie się obróbki skrawaniem, kiedy można ją zastąpić cięciem laserowym, ma jedną poważną wadę – obniża szybkość reagowania na zmiany w dynamice zamówień. Korzystanie z metod pozwalających na szybszą produkcję bez konieczności utrzymywania ciągłej gotowości ani nawet wysokich stanów magazynowych półproduktów oznacza, że w podstawowym trybie można produkować mniej, redukując koszty, natomiast realizacja większych zamówień będzie szybsza dzięki temu, że na półprodukty nie trzeba czekać.

Wiele firm działa cały czas w trybie ustalonym dla korzystnych warunków gospodarczych. Te zaś korzystne już dla wielu firm nie są i często nie wiadomo, w jakiej perspektywie się poprawią. Zabrzmi to alarmistycznie, ale warto pomyśleć nad metodami, które pozwolą ograniczać ryzyko w trybie miękkiego kryzysu i jednocześnie zachować elastyczność, by wykorzystywać każdą nadarzającą się okazję.

Technologie mogą mieć znaczenie

Dziś klienci – zarówno osoby prywatne, jak i firmy – uczą się zwracać uwagę głównie na cechy techniczne wybieranych przez siebie produktów, jednak nie można zupełnie bagatelizować znaczenia argumentów pozamerytorycznych. Wielu klientów jest skłonnych zapłacić więcej za produkty, które są bardziej przyjazne środowisku czy nawet powstały z wykorzystaniem nowoczesnych technologii.

Tu też laserowe cięcie blach jest jednym z takich przykładów, ale znów: w każdej bodaj branży można wykorzystać czas gorszej koniunktury, żeby przedstawić się jako nowoczesną, perspektywiczną firmę. Oczywiście nadal skupiać się trzeba na jakości, ale dziś, jak nigdy wcześniej, ważne będą dodatkowe argumenty, które pozwolą wybrać optymalny wyrób z gamy dość podobnych produktów.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Może Ci się spodobać
Audio guide słuchawki

Kiedy warto wypożyczyć audio guide?

Zwiedzając europejskie muzea, jeszcze do niedawna polski turysta patrzył z zazdrością na wszelkie urządzenia ułatwiające zrozumienie zawartości oglądanej kolekcji. Podziwiał pacę przewodnika, który oprowadzając liczną grupę po cichutku mówił do…
Zobacz post