ETF-y to fundusze inwestycyjne, które pozwalają pośrednio inwestować w instrumenty finansowe notowane na giełdzie. W jaki sposób działają? Dlaczego warto w nie inwestować? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdują się w niniejszym artykule.
Zawartość strony
Czym są ETF-y?
ETF-y (z ang. exchange-traded fund) to jak wspomniano we wstępie fundusze inwestycyjne, które pozwalają pośrednio inwestować w instrumenty finansowe notowane na giełdzie, czyli m.in. akcje, surowce, czy nawet kryptowaluty. One same również są notowane na giełdzie, co sprawia, że charakteryzuje je nie tylko bieżąca wycena, ale również wysoka płynność. Istotny jest jednak fakt, że od tradycyjnych funduszy inwestycyjnych odróżnia je cela działania. Warto bowiem podkreślić, że ETF-y nie dążą do pokonania rynku, czyli uzyskania możliwe najwyższej stopy zwrotu, ale wiernie naśladują instrument bazowy, na którym się opierają. Mogą nim być indeksy giełdowe, koszyki akcji, czy wspomniane już kryptowaluty.
Jak działają ETF-y?
Jak w praktyce działają ETF-y? Otóż, składają się one z akcji tych samych spółek, które tworzą dany indeks giełdowy. W związku z tym przy założeniu, że ETF opiera się na WIG20, który osiągnął wartość 1700 pkt. wartość funduszu powinna oscylować w granicach 170 pkt. Co więcej, każdy wzrost lub spadek wartości indeksu będzie skutkował takim samym wzrostem lub spadkiem wartości ETF-u.
Jak zacząć inwestować w ETF-y?
Popularność ETF-ów systematycznie rośnie co wynika z faktu, że ich zakup jest ogólnodostępny. Aby go dokonać należy posiadać rachunek maklerski, który otwiera się u brokera będącego pośrednikiem pomiędzy giełdą, a inwestorem. Zrobić można to pod hasłem inwestuj z Saxo, które odsyła do konkretnej oferty brokera. Oczywiście należy pamiętać, że inwestowanie w ETF-y wymaga odpowiedniego przygotowania oraz zdobycia niezbędnej wiedzy, o czym można przeczytać w artykule opisującym mechanizmy tego typu funduszy.
Dlaczego warto inwestować w ETF-y?
Jakie argumenty przemawiają za tym, by inwestować w ETF-y? Przede wszystkim możliwość inwestowania w akcje bez konieczności samodzielnego doboru spółek do portfela, czy ciągłego śledzenia notowań giełdowych. W efekcie inwestycja wiąże się ze zdecydowanie niższym stopniem ryzyka niż w przypadku samodzielnego bezpośredniego inwestowania na giełdzie. Na korzyść ETF-ów przemawia także fakt, że pozwalają one osiągnąć stabilne zyski w długoterminowej perspektywie, co sprawia, że doskonale sprawdzają się przy inwestowaniu długoterminowym. Wynika to z faktu, że indeksy giełdowe z reguły rosną w długoterminowej perspektywie, a co za tym idzie ich naśladowanie może być znacznie bardziej opłacalne niż próba samodzielnego pokonania rynku. Istotne jest także to, że w przypadku ETF-ów obowiązują naprawdę niskie opłaty za zarządzanie, co wynika z faktu, że jest to zarządzanie pasywne.
Podsumowując należy stwierdzić, że przewagą ETF-ów nad tradycyjnymi funduszami inwestycyjnymi jest stabilność. To właśnie dzięki niej popularność funduszy notowanych na giełdzie systematycznie rośnie.