.Każda firma, niezależnie od tego ile osób zatrudnia potrzebuje konta bankowego. Oczywiście nie ma przeszkód ku temu, by przedsiębiorca do celów firmowych wykorzystywał swoje prywatne konto. Jednak rozwiązaniem zdecydowanie najbardziej praktycznym jest założenie indywidualnego firmowego konta bankowego. Jak wybrać konto firmowe, aby zyskać na tym możliwe jak najwięcej?
Dlaczego warto założyć konto firmowe?
W przypadku interesów przedsiębiorstwa, indywidualne firmowe będzie zdecydowanie lepszym rozwiązaniem niż to prywatne należące do właściciela firmy, przede wszystkim ze względu na zdecydowanie większą przejrzystość finansów oraz dokonywanych operacji finansowych. Dzięki temu zabiegowi efektywniejsza jest również kontrola nad przychodami oraz wydatkami związanymi z działalnością firmową. Warto również zaznaczyć, że w przypadku wielu firmowych kont bankowych, ich właściciele mogą podliczyć wszystkie znajdujące się na nim wydatki, zaliczając je do kosztów uzyskania przychodu.
Czym się kierować w wyborze firmowego konta bankowego?
Najlepsze konta dla firm są to takie, z których korzystanie jest nie tylko wygodne, ale również po pewnymi względami opłacalne. Dziś niemal każdy bank ma je w swojej ofercie, dlatego też przez podjęciem ostatecznej decyzji warto zapoznać się, co w poszczególnych przypadkach mają do zaoferowania. Przede wszystkim należy zwracać uwagę na:
- opłaty związane z prowadzeniem konta. To bardzo ważny czynnik, bowiem są one pobierane przez cały okres prowadzenia rachunku. Jest to pierwsza rzecz, na którą zwracają szczególną uwagę zarówno klienci indywidualni, jak i firmy wybierając konto bankowe. Dlatego też coraz częściej można spotkać się z tym, że jego prowadzenie jest darmowe, a opłaty pobierane są jedynie w wyjątkowych sytuacjach (niskie przychody, płatności kartą poniżej kwoty ustalonej w umowie itp.);
- prowizje, która pobierana jest za przeprowadzanie standardowych operacji w banku. Część banków i w tym zakresie zrezygnowała z opłat bądź zredukowała je do całkowitego minimum. Dlatego też przed podpisaniem umowy zawsze warto zapoznać się z tabelą opłat i prowizji związanych z posiadaniem konta bankowego;
- dostępność karty płatniczej. W zdecydowanej większości przypadków jest ona przypisana do firmowych kont bankowych, warto jednak zorientować się, czy jej posiadanie związane jest z koniecznością ponoszenia opłat;
- dodatkowe funkcje, takie jak dostępność do aplikacji bankowej, darmowe konto oszczędnościowe,wsparcie księgowe lub prawne czy możliwość zaciągnięcia kredytu na działalność firmy na korzystniejszych warunkach.
Jakie są tak naprawdę koszty prowadzenia konta firmowego? Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi, ponieważ wysokość opłat uzależniona jest przede wszystkim od charakteru oferty banku, z której przedsiębiorca chce skorzystać. Ze względu jednak na dość dużą konkurencję na rynku w tym obszarze, banki dokładają wszelkich starań, by ich oferta dla przedsiębiorców była korzystniejsza niż u innych. Warto przejrzeć ranking kont firmowych, aby szybko wybrać kilka najbardziej pasujących ofert. Jest to niezwykle ważne przed podjęciem ostatecznej decyzji, dzięki porównywarce możliwa jest dokładna analiza i ostateczny wybór najkorzystniejszej oferty.