Rozliczenie podatku z Niemiec nie należy do najłatwiejszych zadań, i może wielu osobom przysporzy sporo problemów. Duża liczba danych, klasy podatkowe i zmieniające się z roku na rok przepisy nie ułatwiają sprawy. Do tego dochodzi często bariera językowa skutecznie utrudniająca cały proces. Możemy przeznaczyć na to dużo czasu i stracić sporo nerwów, jednak prostszym rozwiązaniem jest zwrócić się o pomoc do profesjonalnego biura podatkowego. Niezależnie od dokonanego wyboru warto dowiedzieć się, jak wygląda rozliczenie podatku z Niemiec.
Zawartość strony
Kto musi rozliczyć się z podatku w Niemczech?
Na początek informacja o tym, kto ma obowiązek złożenia deklaracji podatkowej w urzędzie skarbowym. W Niemczech nie każdy pracownik musi tego dokonać – Finanzamt oczekuje rozliczenia od osób posiadających nieograniczony obowiązek podatkowy. Będą to osoby, które są zameldowany w tym kraju i przebywały na jego terenie przynajmniej przez 6 miesięcy. Dochody takiego podatnika muszą w przynajmniej 90% pochodzić z Niemiec. Jeżeli spełniasz te warunki koniecznie musisz w wyznaczonym terminie dostarczyć do urzędu
Roczne rozliczenie podatkowe muszą złożyć także wszyscy emeryci i renciści oraz osoby, których dochód przekroczył 10 700 euro i został wpisany w kartę podatkową w pozycjach 17 i 20.
Kto może uzyskać zwrot podatku z Niemiec?
Wszystkie osoby pracujące w Niemczech przypisane do I klasy podatkowej oraz małżeństwa posiadające kombinację klas podatkowych IV i IV nie są zobowiązane do składania rozliczenia podatkowego, w przypadku jeśli otrzymywały wynagrodzenie z jednego źródła.
Nie oznacza to, że takie osoby nie mogą starać się o zwrot podatku z Niemiec – dalej przysługuje im prawo do złożenia deklaracji i odzyskania nadpłaty składek na podatek dochodowy.
Jak rozliczyć Lohnsteuerbescheinigung w Niemczech?
Lohnsteuerbescheinigung to niemiecka karta podatkowa zawierająca najważniejsze informacje na temat zarobków w tym kraju. Tak jak w przypadku PIT-11 w Polsce otrzymamy ją od naszego pracodawcy po zakończeniu roku podatkowego. Znajdziemy tu pełny roczny dochód, zapłacone zaliczki na podatki oraz składki na ubezpieczenia. Jest więc tu wszystko, czego potrzebujemy, aby sporządzić rozliczenie podatku z Niemiec.
Jeżeli masz kłopot z uzyskaniem karty podatkowej od któregoś z pracodawców, jeszcze nic straconego. Zastąpić możesz ją miesięcznym wycinkiem z wypłaty (Abrechnung). Potrzebny będzie Ci druk z ostatniego miesiąca pracy w danym roku podatkowym.
Do kiedy trzeba rozliczyć się z niemieckiego podatku?
Termin złożenia deklaracji w niemieckim urzędzie skarbowym ustalony został na 31 maja następującym po roku podatkowym. Jeżeli tego nie uczynimy, a mieliśmy taki obowiązek, możemy spodziewać się pisma przypominającego z wyznaczona ostateczną datą. Jeżeli po raz kolejny nie zastosujemy się do zaleceń urzędu, czekają nas dotkliwe kary finansowe.
Zwrot podatku z Niemiec wypłacany jest przez Finanzamt średnio po od 3 do 6 miesięcy po złożeniu zeznania.
Rozliczenie podatku z Niemiec z biurem podatkowym Holandia.org
Czujesz, że możesz mieć problemy z rozliczeniem podatku z Niemiec? Wszystko wydaje się dla Ciebie zbyt skomplikowane? Jesteśmy do Twojej dyspozycji! Skorzystaj z usług naszego biura podatkowego i powierz nam swoje zeznanie podatkowe. Załatwimy w Twoim imieniu wszystkie niezbędne formalności, a ty cieszyć będziesz się z odzyskanych pieniędzy.
Wszystko odbywa się drogą elektroniczną, dzięki czemu nie musisz nawet wychodzić z domu. Zaufaj naszemu wieloletniemu doświadczeniu w pracy z zagranicznymi podatkami i rozległej wiedzy na ten temat. Zapraszamy – Holandia.org.