Przesunięto termin wdrożenia obowiązkowego KSeF. Czy nadal warto wyposażyć się w program do jego obsługi?

Przesunięto termin wdrożenia obowiązkowego KSeF. Czy nadal warto wyposażyć się w program do jego obsługi?

Total
0
Shares

19 stycznia 2024 r. Ministerstwo Finansów opublikowało komunikat, w którym poinformowano o przesunięciu wdrożenia obowiązkowego korzystania z Krajowego Systemu e-Faktur. Według pierwotnych zapowiedzi KSeF w postaci obligatoryjnej miał zostać wprowadzony 1 lipca 2024 r., (dla czynnych podatników VAT) oraz 1 stycznia 2025 r. (dla małych i średnich firm zwolnionych z VAT). Tak się jednak nie stanie. Powodem decyzji ustawodawcy są błędy w działaniu KSeF. W związku z powyższym podjęto decyzję o przeprowadzeniu zewnętrznego audytu informatycznego dotyczącego opisywanego rozwiązania. Jak czytamy na stronie Ministerstwa Finansów: „Przesuwając termin wdrożenia resort finansów wziął również pod uwagę opinie przedsiębiorców”. Czy to oznacza, że przedsiębiorcy, który do tej pory nie wyposażyli się w program do obsługi KSeF, nie muszą dokonywać zakupu wspomnianego narzędzia? W żadnym razie. Biorąc pod uwagę praktyczny aspekt prowadzenia biznesu, jest wręcz przeciwnie. Co więcej, należy zauważyć, że obligatoryjny KSeF – prędzej czy później – i tak zostanie wdrożony. Ministerstwo Finansów nie zrezygnowało bowiem z wprowadzenia systemu, a jedynie przesunęło w czasie moment jego wdrożenia w postaci obligatoryjnej. 

Czy warto już teraz korzystać z KSeF?

Jeśli jesteś jedną z osób, które zwlekają do ostatniej chwili z wprowadzeniem wymaganych rozwiązań technologicznych, to zapewniamy: nie warto. Korzystanie z systemu KSeF wiąże się bowiem z licznymi korzyściami po stronie przedsiębiorcy. Mowa o zaletach takich, jak m.in.: 

  • Oszczędność czasu i pieniędzy – wystawianie i odbieranie faktur ustrukturyzowanych za pomocą KSeF jest szybsze, prostsze i tańsze niż tradycyjne metody. Nie trzeba drukować, wysyłać ani przechowywać papierowych dokumentów, co zmniejsza koszty i ryzyko utraty lub uszkodzenia faktur. Brak konieczności drukowania dokumentacji wywiera także pozytywny wpływ na środowisko naturalne.
  • Bezpieczeństwo i wiarygodność – faktury wystawiane za pomocą KSeF są chronione przed fałszerstwem, ponieważ są podpisane kwalifikowanym podpisem elektronicznym i przechowywane w bezpiecznym repozytorium. 
  • Łatwość i komfort – faktury można wystawiać i odbierać w dowolnym miejscu i czasie, co zwiększa elastyczność i mobilność przedsiębiorców. Dodatkowo, faktury są dostępne online przez 10 lat, co ułatwia ich wyszukiwanie i archiwizację.
  • Eliminacja obowiązku udostępniania faktur na żądanie organu w celu przeprowadzenia kontroli (JPK_FA) – informacje przesyłane za pomocą faktur ustrukturyzowanych są tożsame z tymi, których organ finansowy może wymagać w ramach struktury JPK_FA (składanej na żądanie). Właśnie dlatego JPK_FA nie obejmie faktur ustrukturyzowanych. 
  • Przyspieszenie obrotu na linii firma-firma – Krajowy System e-Faktur rejestruje wprowadzane zmiany w czasie rzeczywistym, dzięki czemu nabywca dostaje informację o otrzymaniu faktury w zaledwie kilka sekund po jej wystawieniu.

Dobry program do KSeF – czyli jaki?

Jaki powinien być dobry program do KSeF? Oto kilka kryteriów, które warto wziąć pod uwagę przy wyborze opisywanego narzędzia:

  • Integracja z KSeF – dobry program do KSeF powinien posiadać wbudowany moduł KSeF, który umożliwia automatyczne wystawianie i odbieranie faktur ustrukturyzowanych za pomocą KSeF. Program powinien komunikować się z KSeF za pomocą bezpiecznego interfejsu API i zapewniać pełną zgodność z wymaganiami prawno-podatkowymi. Ponadto powinien on umożliwiać konwersję faktur niewymagających KSeF na faktury ustrukturyzowane i odwrotnie, co ułatwia przejście na nowy system.
  • Nowoczesna technologia – dobry program do KSeF powinien być napisany w oparciu o nowoczesne technologie, które zapewniają intuicyjność, prostotę i łatwość w obsłudze i rekonfiguracji programu. Aplikacja powinna działać w chmurze, co oznacza, że nie trzeba instalować ani aktualizować oprogramowania na własnym sprzęcie. Program powinien być dostępny z dowolnego urządzenia z dostępem do internetu, co zwiększa mobilność i dostępność użytkowników.
  • Modułowość i elastyczność – dobry program do KSeF powinien być rozwiązaniem modułowym, które pozwala na dostosowanie narzędzia do indywidualnych potrzeb i preferencji użytkowników. 

Jednym z programów, który spełnia wszystkie te kryteria, jest narzędzie od Simply Mobile Plus. 

Dlaczego warto sięgnąć po program od Simply Mobile Plus?

Aplikacja od Simply Mobile Plus łączy nowoczesną technologię i elastyczność, zapewniając użytkownikom komfort i efektywność.

Program do KSeF od Simply Mobile Plus zapewnia automatyczną obsługę platformy KSeF. Narzędzie od Simply Mobile Plus pozwala na łatwe i szybkie wystawianie i odbieranie faktur ustrukturyzowanych za pomocą KSeF, bez konieczności logowania się do Aplikacji Podatnika KSeF. Program automatycznie pobiera i przetwarza dane z różnych źródeł, takich jak systemy księgowe, CRM, ERP etc. Poza tym narzędzie sprawdza poprawność danych i podpisuje faktury kwalifikowanym podpisem elektronicznym.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Może Ci się spodobać