Kosmetyka samochodowa od A do Z, ale w krótkiej formule. Wszystko co musicie wiedzieć na ten temat i jeszcze więcej

Kosmetyka samochodowa od A do Z, ale w krótkiej formule. Wszystko co musicie wiedzieć na ten temat i jeszcze więcej

Total
0
Shares

Samochód powinien zachwycać nie tylko swoimi osiągami i sprawnie działającymi elementami poszczególnych układów, zarówno kierowniczego, napędowego, jak i hamulcowego, ale również estetyką. Bez wątpienia ogniska korozji są groźne także dla mechaniki pojazdu, dlatego trzeba dbać, by się nie pojawiały i nie rozprzestrzeniały. Tu z pomocą przychodzi odpowiednia kosmetyka samochodowa. Dziś przyjrzymy się jej od A do Z.

Kosmetyka samochodowa – co obejmuje?

Kosmetyka samochodowa nazywana jest car detailingiem i obejmuje pielęgnację zewnętrzną i wewnętrzną. Do tej pierwszej zaliczamy:

  • precyzyjne czyszczenie lakieru samochodowego,
  • dokładne polerowanie, odtłuszczanie i zabezpieczanie lakieru,
  • zabezpieczanie elementów plastikowych, chromowanych i niechromowanych,
  • polerowanie felg aluminiowych czy reflektorów.

Z kolei do wewnętrznego detailingu należy między innymi:

  • czyszczenie i renowację tapicerki samochodowej
  • czyszczenie kokpitu, listew czy też uszczelek
  • pranie dywaników samochodowych
  • renowację opon

Bez wątpienia kosmetyka samochodowa wpływa na wartość auta, a także jego trwałość. Przyjrzymy się jej najważniejszym elementom dokładniej. Warto tutaj podkreślić, że poza odpowiednimi kosmetykami samochodowymi od renomowanych producentów potrzebne będą też akcesoria ułatwiające pracę, a do takich należy maska ochronna 3M, przyda się zarówno przy lakierowaniu, jak i polerowaniu, podobnie jak okulary ochronne.

Jak czyszczenie, czyli pucujemy aż do lśnienia z zewnątrz i wewnątrz

Każdą pracę detailingową rozpoczyna się od czyszczenia albo całego samochodu, albo danej części. Tu doskonale sprawdzają się wysokiej jakości szampony, a także środki z atomizerem. Te pierwsze poradzą sobie nawet z uporczywymi zabrudzeniami takimi jak ptasie odchody. Jeśli będzie z tym problem, to na pewno usunie je glinka, którą trzeba używać w połączeniu z płynem poślizgowym. W przypadku środków z atomizerem warto wybierać te, które sprawdzają się do różnych powierzchni, zatem zarówno metalu, tworzywa sztucznego, jak i skóry. Świetnie sprawdzą się do wyczyszczenia całego kokpitu, pozostawią powłokę antystatyczną, a także hydrofobową. Gdy już samochód jest gruntownie wyczyszczony czas na kolejną czynność w naszym kosmetycznym alfabecie.

Jak polerowanie, przy użyciu najlepszych past agresywnych, średnio ściernych i wykończeniowych

Po umyciu pora na polerowanie. Niezależnie od wieku samochodu pojawiają się na nim mikrorysy, a czasem nawet większe rysy, wszak na drogach drobnych kamieni nie brakuje, a często obijają się one o karoserię. Do tego dochodzi deszcz, grad, żywica, czy rysy powstałe przez obcierkę odzieży, np. zamka albo pazurki zwierzęcia, nie wspominając już o parkingowych obcierkach, które również się zdarzają. A przecież lakier powinien być w jak najlepszym stanie, aby nie pojawiła się korozja. Tu z pomocą przychodzą pasty polerskie, jednak gdy rysa sięga warstwy koloru konieczna jest naprawa lakiernicza. Można ją wykonać samodzielnie posiadając podkład, lakier w odpowiednim kolorze, a także lakier wykańczający, czyli bezbarwny. Trzeba odpowiednio się ubrać, a także założyć okulary i maskę ochronną 3M. Ta ostatnia wyposażona jest w filtr węglowy i przeciwpyłowy. Dzięki temu żadne drobinki ani substancje lotne nie dostaną się do nosa czy ust i jest się chronionym przed podtruciem substancjami chemicznymi. Nie trzeba obawiać się niewygody czy ograniczenia pola widzenia, bowiem maska ochronna 3M jest świetnie wyprofilowana, a zarazem lekka.

Jak zabezpieczenie, czyli woskowanie lub powłoki ceramiczne, a także neutralizator rdzy

Kosmetyka samochodowa od A do Z, ale w krótkiej formule. Wszystko co musicie wiedzieć na ten temat i jeszcze więcej

Po wykonaniu polerowania czy lakierowania konieczne jest zabezpieczenie lakieru przed uszkodzeniem. Tutaj można zdecydować się na woskowanie albo powłoki ceramiczne. Także przy tych czynnościach przydatna będzie maska ochronna 3M. Nakładanie powłoki ceramicznej jest zdecydowanie trudniejsze niż woskowanie, dlatego polecamy je tylko osobom doświadczonym w car detailingu. Warto zabezpieczyć także podwozie i tu obok środków ściernych doskonale sprawdzi się neutralizator rdzy.

Stosując wszelkie kosmetyki samochodowe warto chronić swój układ oddechowy i oczy. BHP ważne jest nie tylko w profesjonalnym warsztacie, ale również przydomowym

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Może Ci się spodobać
Czego nie robić w samochodzie?

Czego nie robić w samochodzie?

Rozmowa przez telefon komórkowy podczas prowadzenia pojazdu jest traktowana jako tabu. Rozgłos wokół tej działalności był ogromny, a mimo to widzimy ludzi szczęśliwie rozmawiających podczas jazdy jedną, a nawet drugą…
Zobacz post