Po nowoczesne narzędzia takie jak program do GPS sięgają chętnie właściciele floty pojazdów oraz firmy przewozowe. To opcja, która pozwala szybko sprawdzić, gdzie znajdują się aktualnie samochody, jaką trasę pokonały i kiedy prawdopodobnie wrócą do bazy. Oczywiście trzeba pamiętać o tym, że jest to system monitorowania, czy pracownicy są faktycznie zajęci służbowymi zadaniami, a sprawami prywatnymi.
Jakie korzyści daje program do GPS?
Najczęściej po program do GPS sięgają firmy, które zajmują się handlem, transportem, dystrybucją czy usługami. To narzędzie, które pozwala na szybkie i proste lokalizowanie pojazdów. W wielu wariantach system działa na terenie całej Polski, jak i Europy czy całego świata. Warto pamiętać o tym, że tego typu dodatek pozwala nie tylko zarządzać wydatkami firmy, ale również tworzyć efektywny system pracy. Poza lokalizacją pojazdu pracodawca ma również dostęp do takich narzędzi jak dane dotyczące prędkości oraz czas postoju. Mogą to być cenne informacje, które pozwalają na przykład ocenić ryzyko kolizji przy zbyt agresywnej jeździe. Ta także wpływa na zużycie paliwa. Program do GPS może również różnicować czas jazdy na służbowy i prywatny oraz optymalizować wydatki przedsiębiorstwa. Warto również pamiętać, że system pozwala także namierzyć auto w przypadku kradzieży.
Standardowa technologia
Z pewnością program do GPS pozwala znacznie zwiększyć efektywności realizowanych zadań i optymalizować koszty. Oczywiście trzeba pamiętać o tym, że wykorzystanie tego typu systemów musi się odbywać zgodnie z obowiązującymi przepisami i choć jest ułatwieniem dla pracodawcy to nakłada na niego dodatkowe obowiązki. Stosowanie każdej formy monitorowania pracowników jest dopuszczalne tylko pod warunkiem, że jest to niezbędne do zapewnienia tego, by czas konieczny na pracę był faktycznie jej poświęcony. Poza tym można również sprawdzić, czy udostępnione pracownikowi narzędzia są wykorzystane zgodnie z przeznaczeniem. Należy więc ocenić zakres obowiązków służbowych pracownika, a także charakter wykonywanej pracy. I ocena oczywiście musi być udokumentowana.
Zdarza się, że pracodawcy dopuszczają korzystanie przez pracowników z pojazdów służbowych do celów prywatnych poza godzinami pracy oraz w czasie przerw. Wówczas program do GPS jest doskonałym narzędziem, które pozwala zróżnicować realizowanie różnych zadań. Trzeba oczywiście pamiętać o tym, że monitoring nie może naruszać dóbr osobistych pracownika. Ma on prawo do prywatności oraz ochrony danych osobowych, więc sam system powinien mieć opcję wyłączenia lub przełączenia trybu służbowego i prywatnego. Ma monitorować pojazd, a nie pracownika.