Czy opłaca się fotowoltaika dla firm?

Czy opłaca się fotowoltaika dla firm?

Total
0
Shares

Rosnące ceny prądu, tańsze koszty zakupienia i montażu paneli, a do tego możliwość nie tylko ograniczenia wydatków, ale także pomnożenia zysków. To główne argumenty, które przemawiają za fotowoltaiką dla firm. Część z nich już kilka lat temu zdecydowała się na takie rozwiązanie, ale równocześnie nie brakuje wątpliwości odnośnie tego, czy zawsze i dla wszystkich jest to opłacalna zmiana.

Na początek kalkulacja

Podobnie jak w przypadku gospodarstwa domowego, fotowoltaika dla firm to rozwiązanie, które będzie niosło ze sobą szereg korzyści nie w perspektywie roku, lecz kolejnych lat. Jeżeli więc prowadzimy biznes o ugruntowanej pozycji, posiadamy dodatkowy kapitał, a koszty zużycia prądu w firmie dają po kieszeni, czas pomyśleć o zmianie źródła energii. Tym bardziej że ceny prądu sieciowego cały czas idą w górę, a równocześnie ceny paneli fotowoltaicznych spadają. Do tego prawo daje przedsiębiorcom coraz więcej możliwości uzyskania wsparcia na OZE. Nie bez znaczenia jest również nacisk na zmniejszenie emisji CO2. Cały czas z myślą o ochronie środowiska poszukiwane są sposoby na rezygnację z paliw kopalnianych do wytwarzania prądu.

Alternatywą jest energia ze słońca. Po pierwsze, przy dobrze dobranej pod zapotrzebowanie energetyczne instalacji, koszty pozyskania prądu można obniżyć o ok. 50-60 proc. za 1 MWh. Kolejna korzyść to niezależność energetyczna. Weźmy pod uwagę branżę przemysłową. W momencie przeciążenia sieci, na przedsiębiorstwa nakładane są ograniczenia w poborze energii. Dzieje się tak np. latem. Nie trzeba się o to martwić w przypadku posiadania własnej instalacji fotowoltaicznej.

Nie można jednak zapomnieć o tym, że panele fotowoltaiczne będą działały efektywnie w momencie, gdy ustawione zostaną pod odpowiednim kątem i najlepiej na stronę południową oraz w miejscu, które nie jest zbyt zacienione. Wówczas jest szansa na to, że panele zapewnią taką ilość energii elektrycznej, jakiej potrzebujemy do pokrycia zapotrzebowania na prąd dla funkcjonowania firmy.

Fotowoltaika dla firm: jak szybko się zwróci?

Poruszona wyżej kwestia otwiera drogę do dyskusji o opłacalności całej inwestycji. Zasadnicza sprawa jest taka, że im większa instalacja fotowoltaiczna, tym wydajniejsza jest produkcja prądu. Równocześnie spadają ceny podłączenia paneli dla przedsiębiorstw w porównaniu do gospodarstw domowych. Jednak i w jednym i drugim przypadku na koszt fotowoltaiki składają się m.in. liczba paneli, umiejscowienie instalacji (na dachu lub gruncie) oraz stopień nasłonecznienia obiektu. Kalkulacja musi więc zostać przeprowadzona indywidualnie. Szacuje się jednak, że w przypadku firm koszt tego rozwiązania zwraca się po ok. 5-7 latach.

Możliwości uzyskania dofinansowania na fotowoltaikę dla firm

Obecnie właściciele firm mogą nie tylko odpisać od podatku koszt zakupu instalacji fotowoltaicznej lub zamortyzować ją jako środek trwały, czy skorzystać z leasingu.  Chodzi o system opustów. Na mocy ustawy o odnawialnych źródłach energii przedsiębiorcy stali się prosumentami (producentami i konsumentami), a więc odbiorcami końcowymi, którzy mogą wytworzony prąd nie tylko zużywać na własne potrzeby, lecz także magazynować go bądź odsprzedawać do sieci. Przy czym nie może to być główne źródło dochodów z działalności.

Dla jakich firm?

Fotowoltaika dla firm sprawdzi się w przypadku m.in. sporych powierzchni biurowych oraz hal produkcyjnych i magazynowych, czy fabryk. W Polsce największe zapotrzebowanie na energię elektryczną jest w branżach przemysłowej oraz usługowej. Tymczasem powierzchnie budynków typu hala, czy dachy hotelów raczej nie są wykorzystywane, a więc idealnie nadają się pod budowę paneli. Z kalkulacji wynika, że w takich przypadkach oszczędność z instalacji fotowoltaicznej może wynosić nawet kilkaset tysięcy złotych w skali roku.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Może Ci się spodobać