Czym jest Internet Rzeczy i jakie są przykładowe urządzenia IoT?

Czym jest Internet Rzeczy i jakie są przykładowe urządzenia IoT?

Total
0
Shares

W najprostszym ujęciu pojęciem Internetu Rzeczy, czy inaczej IoT, określa się sieć inteligentnych połączonych ze sobą urządzeń. Co ważne, sprzęty te mają możliwość automatycznego komunikowania się pomiędzy sobą i wymiany danych bez konieczności ingerencji człowieka. IoT jest obecnie jedną kluczowych branż mających realny wpływ na postęp technologiczny. Pomimo że nie każdy z nas zdaje sobie z tego sprawę, sieć ta ma ogromny wpływ na nasze codzienne życie. W jaki sposób działa Internet Rzeczy i jakie urządzenia mogą wchodzić w skład tej inteligentnej sieci?

Czym charakteryzuje się Internet Rzeczy?

Zadając sobie pytanie, co to jest Internet Rzeczy, warto zapoznać się z jego pierwotną definicją podaną przez Kevina Ashton w 1999 roku. Według brytyjskiego przedsiębiorcy Internet Rzeczy (z ang. Internet of Things) to sieć inteligentnych i połączonych ze sobą urządzeń. Ważnym elementem definicji jest brak ingerencji człowieka w komunikację pomiędzy będącymi częścią sieci urządzeniami. O ile więc konieczne jest np. sparowanie, czy inaczej połączenie opaski smart band z telefonem, tak by mogła prawidłowo działać, o tyle sama wymiana danych po przeprowadzeniu tego procesu następuje już automatycznie. Jest to tylko jeden z wielu przykładów bardzo rozbudowanej sieci, w skład której wchodzi ogromna ilość urządzeń.

W jaki sposób działa Internet Rzeczy i jakie są zalety tej technologii?

Urządzenia IoT mogą łączyć się ze sobą oraz z siecią na wiele sposobów. Najpopularniejszym rozwiązaniem są połączenia wykorzystujące technologie Wi-Fi oraz Bluetooth. Oprócz tego możliwe jest korzystanie z Ethernetu albo Zigbee, który swoim zakresem działania przypomina wspomniane wcześniej Wi-Fi. Przykładowo, korzystając z danego urządzenia, możemy programować mu konkretne zadania. Przy korzystaniu z IoT urządzenie to nie tylko wykona zleconą dyspozycję, ale dodatkowo będzie miało możliwość komunikacji i zebrania danych od innych elementów sieci np. czujników. Dzięki temu obsługa urządzeń będących częścią inteligentnej sieci jest znacznie bardziej funkcjonalna i jednocześnie intuicyjna. Korzyścią dla użytkownika jest możliwość zautomatyzowania wielu procesów, które do tej pory trzeba było wykonywać w tradycyjny sposób. Najprostszym przykładem może być tutaj sterowanie roletami w domu przy pomocy smartfona. IoT nie tylko wpływa na wygodę, ale pozwala też zwiększyć bezpieczeństwo. Pozostając w temacie smart home, możliwe jest np. sprzężenie kamer monitorujących dom z czujnikami ruchu, które wysyłają informację do użytkownika po tym, jak zidentyfikują czyjąś obecność.

Przykładowe urządzenia IoT

Pojęcie IoT jest niezwykle szerokie, a możliwości wykorzystania urządzeń wchodzących w skład sieci jest bardzo dużo. Jednym z popularniejszych urządzeń, które może stanowić przykład, są inteligentne opaski parowane ze smartfonem. Opaski umożliwiają między innymi monitorowanie codziennej aktywności, a dane te są następnie przesyłane do telefonu. Innymi urządzeniami IoT są inteligentne czujniki, termostaty, kamery monitoringu, kontrolery głosowe, czy choćby inteligentne włączniki światła. Ciekawymi urządzeniami, z którymi możemy spotkać się w domu, są też inteligentne systemy oświetlenia, monitory jakości powietrza czy czujniki dymu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Może Ci się spodobać
Samsung Galaxy M21: budżetowy smartfon z potężną baterią 6000 mAh

Samsung Galaxy M21: budżetowy smartfon z potężną baterią 6000 mAh

W ofercie smartfonów budżetowych pojawił się nowy telefon Samsung Galaxy M21. Urządzenie w cenie do tysiąca złotych, łączy w sobie wysoką wydajność oraz szereg funkcjonalnych możliwości. Mocną stroną smartfona jest pojemna bateria, wysokiej jakości aparat oraz doskonały wyświetlacz. Telefon sprawdzi się…
Zobacz post