Popularne kompakty pojawiły się w powszechnym użyciu w latach 80-tych ubiegłego wieku. Wyparły z rynku winyle i zastąpiły dyskietki – ich największą zaletą była pojemność oraz wygoda w użytkowaniu. Czy dzisiaj dalej są tak użyteczne i warto je kupować?
Jak działa płyta CD?
Płyta kompaktowa to nośnik optyczny, zaprojektowany do tego, by przechowywać i odtwarzać pliki cyfrowe. W momencie powstania wyróżniała się znacznie większą pojemnością, oferowała także wysoką jakość dźwięku. Wielkim jej atutem była „mobilność” – płyty kompaktowej dało się słuchać zarówno w domu, jak i na małych, przenośnych odtwarzaczach zasilanych bateriami.
Zwykła płyta CD pozwala jedynie odtwarzać nagrane dźwięki, natomiast na płytach CD-R i CD-RW można też samodzielnie zapisywać różne dane, kasować je i ponownie umieszczać nowe pliki. Standardowe krążki CD mieszą 700 MB, prócz tego w sprzedaży znaleźć można jeszcze płyty mieszczące 800 MB, 900 MB i 1,4 GB danych, choć przy większej pojemności najczęściej można dokonać na płycie kompaktowej tylko jednego zapisu.
Co można nagrać na płycie CD?
Płyta CD służy głównie nagrywaniu muzyki. Potrzebny jest do tego napęd CD z opcją nagrywania, dostępny w większości komputerów. Odtwarzacze muzyki zazwyczaj takiej opcji nie mają i można na nich jedynie słuchać płyt, bez możliwości kasowania i dodawania własnych zapisów. Nagrywanie płyty CD przez komputer jest bardzo proste, wystarczy wybrać odpowiedni program, pamiętając przy tym, że kompakt ma ograniczoną pojemność i obsługuje tylko określone formaty plików dźwiękowych.
Poza muzyką, na płytach CD można nagrywać filmy, choć nie wszystkie formaty video są przez te nośniki obsługiwane, poza tym problemem może być ograniczona pojemność kompaktu. Płyta CD nada się też do nagrywania zdjęć i dokumentów. Niezależnie od rodzaju plików, zawsze warto się wcześniej upewnić, że wybrana płyta posiada opcję nagrywania oraz nadaje się do wielokrotnego zapisu, jeśli taka jest konieczność.
Można też zlecić profesjonalne tłoczenie płyt CD w XDiSC. Materiał muzyczny jest tłoczony na kompakty ze specjalnie przygotowanej matrycy, dzięki czemu każdy wytłoczony krążek będzie oferował najwyższą jakość dźwięku. Proces produkcji płyty CD/DVD obejmuje także produkcję opakowań, a kolorowy nadruk da się umieścić także na samej płycie.