Jak powstaje projekt aplikacji mobilnej?

Jak powstaje projekt aplikacji mobilnej?

Total
0
Shares

Aplikacje mobilne odmieniły wiele aspektów życia – pozwalają w ciągu kilku sekund zamówić jedzenie, wezwać taksówkę czy zrobić zakupy. Każdemu z pewnością zdarzyło się jednak trafić kiedyś na topornie działający interfejs, który sprawiał, że korzystanie z aplikacji nie było przyjemnym ułatwieniem, a totalną udręką.

Niedopracowany projekt aplikacji mobilnej jednych będzie przyprawiał o codzienną dawkę irytacji, innych z kolei może zniechęcić do tego stopnia, że zupełnie zrezygnują z usługi. W dzisiejszym świecie Internet coraz szybciej przenosi się na smartfony – użytkowników desktopowych z roku na rok ubywa, a responsywna strona to za mało, aby przekonać do siebie klientów. Czytaj dalej i dowiedz się, w jaki sposób przygotowuje się rozwiązania dedykowane dla urządzeń przenośnych.

Jak powstaje projekt aplikacji mobilnej

Droga do stworzenia funkcjonalnego produktu cyfrowego wymaga pokonania kilku kroków, które pozwolą dostarczyć użytkownikowi spójną całość.

  1. Opracowanie koncepcji 

Wszystko zaczyna się od pomysłu. Niestety porywająca idea bez dokładnej analizy może skończyć się katastrofą. Kluczem do sukcesu są precyzyjnie nakreślone problemy projektowe, które zostaną rozwiązane za pomocą aplikacji mobilnej. Na tym etapie warto zaangażować zarówno programistów, gdyż pomogą oni wstępnie zarysować uwarunkowania techniczne, ale także zespół biznesowy, aby otrzymać jasne sygnały odnośnie limitów finansowych.

  1. Produkt próbny 

Wedle zasady Proof of Concept warto jak najszybciej opracować uproszczony system wizualny, który pozwoli upewnić się, że prace idą w dobrym kierunku. Projekt aplikacji mobilnej bywa docelowo mocno rozbudowany, ale na wczesnym etapie testowym wystarczające jest przygotowanie np. zestawu ekranów głównych – zobaczenie ich daje inwestorowi realne wyobrażenie na temat tego, jak będzie wyglądał produkt końcowy.

  1. Testy użyteczności 

Kluczowym momentem w całym procesie jest ukończenie wersji beta – otwiera to drzwi do sprawdzenia przygotowanych funkcjonalności w praktyce. Do testów najlepiej wykorzystać nie tylko programistów należących do zespołu projektowego, ale także jak największą grupę ochotników z zewnątrz. Najlepszy feedback dostarczają naturalnie przyszli użytkownicy, którzy faktycznie będą korzystać z aplikacji po ukazaniu się alphy.

  1. Budowanie MVP 

Jednym z końcowych etapów jest przygotowanie minimalnej wersji produktu. Musi ona uwzględnić sugestie zgłoszone na etapie testowym, a także zapewnić jak największą otwartość pod względem dalszego rozwoju. Kontynuację prac mocno ułatwia dokładnie

przemyślany design system, pozwalający zachować spójność wizualną podczas implementowania dodatkowych funkcjonalności.

Powyżej opisane etapy jasno pokazują, że dobry projekt aplikacji mobilnej wymaga umiejętnego balansowania. Z jednej strony na etapie koncepcyjnym trzeba postarać się, aby jak najwięcej problemów zostało rozwiązanych u źródła, z drugiej zaś trzeba pamiętać, że nie wszystko uda się przewidzieć, a aplikacja mobilna to żywy organizm – projekt powinien więc zapewnić jej elastyczność pod względem rozbudowy i modyfikacji.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Może Ci się spodobać
Samsung Galaxy M21: budżetowy smartfon z potężną baterią 6000 mAh

Samsung Galaxy M21: budżetowy smartfon z potężną baterią 6000 mAh

W ofercie smartfonów budżetowych pojawił się nowy telefon Samsung Galaxy M21. Urządzenie w cenie do tysiąca złotych, łączy w sobie wysoką wydajność oraz szereg funkcjonalnych możliwości. Mocną stroną smartfona jest pojemna bateria, wysokiej jakości aparat oraz doskonały wyświetlacz. Telefon sprawdzi się…
Zobacz post