Trudno wyobrazić sobie dzisiejszy świat bez wszechobecnych materiałów multimedialnych. Otaczają one przeciętnego człowieka na każdym kroku, w różnych formach. Mogą to być proste lub wyrafinowane reklamy w internecie lub telewizji, ale także reklamy na cyfrowych bilboardach lub nawet efektownie zmontowane reklamy radiowe. Tego typu materiały pełne są efektownie wyglądających i brzmiących fragmentów, które mają z założenia przyciągnąć uwagę. Nie są one zazwyczaj nagrywane pierwotnie, a umiejętnie montowane.
Proces, jakim jest postprodukcja filmowa, może składać się z wielu etapów, takich jak:
- dogrywanie i umiejętne montowanie ścieżki dźwiękowej;
- dodawanie efektów specjalnych;
- manipulowanie tempem i ostrością obrazu;
- wycinanie i umiejętne przestawianie wcześniej nagranych scen.
Powyżej wymienione prace to jedynie ułamek tego, co może dziać się z nagranym materiałem podczas postprodukcji. Nie ulega wątpliwości, że bez tego trudno wyobrazić sobie dzisiejszy Internet lub telewizję. Większość widocznych materiałów bazuje właśnie na pracy w studio, która jest o wiele bardziej skomplikowana, niż mogłoby się wydawać.
Postprodukcja filmowa – kto się tym zajmuje?
Postprodukcją zajmują się wyspecjalizowane firmy, które zatrudniają grafików, dźwiękowców oraz montażystów. Cały proces wymaga zaangażowania szerokiego spektrum specjalistów o różnych specjalizacjach. Zazwyczaj sam producent zatrudnia do poszczególnych etapów najlepszych możliwych specjalistów, gdyż aktualnie ten rynek bazuje na bardzo niszowych specjalnościach. Inni ludzie zajmują się samym montażem materiałów, a zupełnie inni obróbką grafiki w dedykowanych do tego programach graficznych. Tak samo, zatrudnia się oddzielnie montażystów dźwięku i osoby, które są odpowiedzialne za nagrywanie ścieżek dźwiękowych. Tylko takie podejście może zagwarantować sukces. Czasem zatrudnia się do tego freelancerów, ale można też zatrudnić firmę wykonującą takie usługi kompleksowo, taką jak FDRStudio.pl lub podobne.
Jakich narzędzi potrzeba do montażu multimediów?
Sama postprodukcja filmowa wymaga posiadania nie tylko umiejętności, ale także odpowiedniego sprzętu. Chcąc zajmować się montowaniem filmów i dźwięku trzeba posiadać bardzo mocny komputer. Zazwyczaj są one składane na zamówienie pod kątem indywidualnych potrzeb montażystów i potrafi kosztować nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych. Ponadto trzeba dysponować odpowiednim oprogramowaniem, które także jest dość kosztowne.