Najbardziej niebezpieczne wirusy na PC

Najbardziej niebezpieczne wirusy na PC

Total
0
Shares

Cyberprzestępczość rozwija się wraz z otaczającą technologią, a złośliwe oprogramowanie z dnia na dzień staje się coraz bardziej niebezpieczne. Mimo to, większość użytkowników komputerów osobistych bagatelizuje zagrożenie, co czyni z nich łatwy cel dla aplikacji czyhających na najcenniejsze z ich poufnych danych, takie jak numery dowodów osobistych czy hasła do kont bankowych.

 

Przygotowaliśmy listę najniebezpieczniejszych wirusów, przed którymi powinniśmy chronić nasze komputery w nadchodzących latach.

Ransomware

Ransomware to złośliwe oprogramowanie, blokujące dostęp do plików na zainfekowanym komputerze za pomocą szyfrowania. W zamian za zwrócenie użytkownikowi utraconych danych hakerzy zwykle żądają konkretnej zapłaty. Jedną z najnowszych i najbardziej niebezpiecznych aplikacji tego typu jest tzw. Ransomware Clop, która przed rozpoczęciem szyfrowania danych, jest w stanie zablokować kluczowe dla bezpieczeństwa procesy w systemie Microsoft Windows.

Fałszywe aktualizacje systemowe

Popularną praktyką z dziedziny Ransomware jest także wysyłanie przez hakerów maili informujących o pilnej potrzebie aktualizacji systemu Windows.

Po kliknięciu w zawarty w wiadomości link i instalacji sugerowanego oprogramowania, do systemu zostaje wypuszczony złośliwy program szyfrujący, który blokuje dostęp do naszych plików.  Mimo iż jest to zagrożenie stosunkowo powszechne, wielu z dostawców poczty e-mail nie radzi sobie z efektywnym wykrywaniem tego typu wiadomości. Chcąc uchronić się przed konsekwencjami infekcji komputera przez Ransomware, korzystaj z zaawansowanego oprogramowania antywirusowego, które będzie w stanie w porę ostrzec Cię przed zagrożeniem.

RaaS — Ransomware as a Service, czyli atak na życzenie.

Chociaż nie jest złośliwym oprogramowaniem, a trendem w branży hakerskiej, zwraca szczególną uwagę na zagrożenia związane z atakami Ransomware.

Ransomware as a Service, czyli w wolnym tłumaczeniu – “Ransomware jako usługa” daje osobom niezwiązanym z branżą IT możliwość wynajęcia profesjonalnego hakera, który za określoną opłatą zaatakuje wskazany komputer. Więcej informacji na temat Ransomware znajdziesz w tym artykule.

Cryptojacking

Szkodliwe oprogramowanie z tej kategorii powstało w celu wykorzystywania mocy obliczeniowej komputerów należących do nieświadomych osób do wydobycia kryptowalut.

Popularne “kopanie” wirtualnych monet, by być opłacalne, wymaga dzisiaj drogiego, profesjonalnego sprzętu, który w przypadku cryptojackingu zastępowany jest przez sieć zainfekowanych wirusem komputerów.
Jeśli wydajność Twojego peceta znacznie spadła, a zużycie zasobów nie pokrywa się z zapotrzebowaniem oprogramowania, z którego korzystasz, być może winny jest cryptojacking.

Ataki tego typu są dzisiaj na tyle częste, że warto dowiedzieć się więcej na ich temat. Rzetelnym źródłem informacji, które przyczyniło się do powstania tego artykułu, jest m.in. ten materiał.

Zeus Gameover

Gamover, czyli aplikacja z rodziny złośliwego oprogramowania typu Zeus, to jeden z najbardziej niebezpiecznych wirusów, który jest w stanie uzyskać dostęp do danych dotyczących kont bankowych użytkowników.

Ataki z udziałem Gameover zwykle kończą się kradzieżą środków, a fakt, iż wirus może funkcjonować w systemie zdecentralizowanym, tworząc do wysyłania danych niezależne serwery, czyni wyśledzenie sprawców niemalże niemożliwym.

Ataki z użyciem AI

Uczenie maszynowe zaliczyło w ostatnich latach gwałtowny wzrost popularności i jest wykorzystywane na coraz szerszą skalę. Na co dzień z AI korzystają m.in. producenci oprogramowania antywirusowego w procesie wykrywania i neutralizacji złośliwych kodów. Technologia ta jest jednak mieczem obosiecznym, przez co coraz częściej korzystają z niej także hakerzy.

Szacuje się, że w najbliższym czasie ataki z użyciem sztucznej inteligencji staną się coraz częstsze i coraz to bardziej dotkliwe w skutkach, a samouczące się sieci neuronowe — zdolne do dokonywania zniszczeń na niespotykaną dotychczas skalę.

Zadbaj o swoje bezpieczeństwo

Należy pamiętać, że każdy z użytkowników internetu jest podatny na ataki cyberprzestępców, które mogą zaszkodzić jego urządzeniu na bardzo wielu płaszczyznach. Chociaż każdego roku oprogramowanie antywirusowe neutralizuje do kilkudziesięciu miliardów wirusów, ich miejsce zajmują zupełnie nowe, jeszcze trudniejsze do zwalczenia aplikacje. Z tego względu warto zadbać o profilaktykę w postaci odpowiedniego programu antywirusowego, który w momencie krytycznym pomoże zachować Twoją prywatność w internecie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Może Ci się spodobać
Samsung Galaxy M21: budżetowy smartfon z potężną baterią 6000 mAh

Samsung Galaxy M21: budżetowy smartfon z potężną baterią 6000 mAh

W ofercie smartfonów budżetowych pojawił się nowy telefon Samsung Galaxy M21. Urządzenie w cenie do tysiąca złotych, łączy w sobie wysoką wydajność oraz szereg funkcjonalnych możliwości. Mocną stroną smartfona jest pojemna bateria, wysokiej jakości aparat oraz doskonały wyświetlacz. Telefon sprawdzi się…
Zobacz post