Większość z nas praktycznie nie rozstaje się ze swoim smartfonem. Nic dziwnego, obecnie to jedno urządzenie zastępuje nam kilka innych. Wychodząc z domu, najczęściej wrzucamy smartfona luzem do torebki lub kieszeni kurtki.
Im częściej to robimy, tym większe ryzyko różnych uszkodzeń telefonu. Sprawdź, jak dbać o swojego smartfona, aby ograniczyć koszty wymiany szybki i innych, bardziej zaawansowanych napraw.
Porysowany ekran
W licznych żartach o zawartości damskich torebek często jest sporo prawdy. Każda kobieta musi mieć pod ręką portfel z dokumentami, klucze do mieszkania i samochodu, kilka drobnych kosmetyków i artykułów higienicznych oraz smartfona. Wszystkie te przedmioty wrzucone luzem tworzą niezły misz-masz, a niektóre z nich mogą szkodzić smartfonowi. Szczególnie niebezpieczne jest bliskie sąsiedztwo telefonu i kluczy. Ostre krańce kluczy mogą porysować ekran i zostawić na nim nieestetyczne wyżłobienia. Podobny problem pojawia się u panów, którzy klucze i smartfona noszą w jednej kieszeni lub saszetce.
Kurz w gnieździe ładowania
Im więcej rzeczy w torebce, tym trudniej zachować w niej porządek. Większość współczesnych telefonów (na przykład takich jak Samsung S9) to modele wodoodporne. Rozlana w torebce woda czy jogurt nie powinny ich uszkodzić. Jednak użytkownicy smartfonów często zapominają, że zabrudzenia gromadzą się nie tylko na wyświetlaczu czy obudowie, ale również w trudno dostępnych miejscach. Doskonałym przykładem jest gniazdo ładowania. Zanieczyszczenia w tym obszarze są najczęstszą przyczyną problemów z ładowaniem i działaniem słuchawek przewodowych.
Wygoda
Jeśli wrzucisz telefon luzem do dużej torebki czy plecaka, trudniej będzie Ci go znaleźć. Przechowywanie go w osobnej (najlepiej zamykanej) przegródce jest więc pożądane nie tylko ze względu na dbałość o urządzenie, ale również nasz codzienny komfort. Występowanie uszkodzeń możesz ograniczyć dzięki założeniu szkła hartowanego (na wyświetlacz i aparat) oraz dodatkowej obudowy. W sklepach znajdziesz obecnie zarówno case na tył smartfona, jak i rozkładane etui z klapką, które ochraniają jednocześnie przód i tył telefonu.
Koszty naprawy
A co jeśli zdarzył się nieszczęśliwy wypadek i mimo dbania o swojego ulubionego Samsunga czy iPhone, konieczna jest jego naprawa? Najlepiej udać się do sprawdzonego serwisu. Poniżej znajdziesz przegląd popularnych usług wraz z uśrednionymi kosztami:
- wymiana szybki Samsung S9 – od 300 do 400 złotych,
- wymiana gniazda ładowania Lightning iPhone 6 – około 150 złotych,
- wymiana tylnego aparatu Samsung S20 – około 700 złotych,
- wymiana klapki Huawei P8 – ponad 100 złotych,
- wymiana szybki Samsung S9 + wymiana oczka aparatu – od 450 do 550 złotych.