parasole grzewcze

Parasole grzewcze – bezpieczny i komfortowy sposób na zimne wieczory

Total
0
Shares

Wieczorne spotkania przy grillu czy w kawiarnianym ogródku nawet latem może popsuć chłodniejsza pogoda. Rozwiązaniem tego problemu jest dogrzewanie miejsc przeznaczonych na relaks na świeżym powietrzu. Jedną z możliwości podniesienia temperatury jest zastosowanie parasoli grzewczych.

Jak działają parasole grzewcze?  

Parasol grzewczy to wolnostojące urządzenie emitujące promieniowanie podczerwone. Jako zasilanie wykorzystuje gaz płynny w butlach. Dzięki temu, że nie wymaga podłączenia do prądu, można je ustawić w dowolnym miejscu. Promieniowanie jest w pełni bezpieczne dla ludzi, przenika przez powietrze jak słoneczne. Po zetknięciu z przedmiotami powstaje energia cieplna, które jest emitowana do otoczenia. Przez człowieka jest także odbierane jako ciepło, przy temperaturze powietrza około 10°C, w promieniu działania parasola można uzyskać komfort cieplny na poziomie 18 – 20°C. Modele wyposażone w ruchomy daszek, dają możliwość ukierunkowania promieni w konkretny obszar tarasu. Dzięki regulatorowi przepływu gazu moc promieniowania można dostosowywać do temperatury powietrza. Promień działania parasola grzewczego to od 5 do 20m.

Budowa i wygląd parasola grzewczego

Zaletą tych urządzeń jest estetyczny wygląd, przypominający lampę. Odpowiednio dobrany parasol będzie dodatkową ozdobą tarasu.  Parasol grzewczy to korpus, palnik i daszek (nie we wszystkich modelach). Wewnątrz korpusu znajduje się miejsce na butlę gazową, której nie widać z zewnątrz, dzięki czemu nie psuje efektu wizualnego. Korpus może być wykonany ze stali malowanej proszkowo, nierdzewnej lub aluminium.  Palniki wykonane są ze stali nierdzewnej i umieszczone w  zależności od modelu w siatce lub szklanej rurze. Średnia wysokość parasola grzewczego to około 2,2m.

Cena, wydajność i koszt eksploatacji

Ceny parasoli grzewczych są uzależnione od ich mocy. Najprostsze modele można kupić za kilkaset złotych, a te najbardziej wydajne kosztują 2 – 3 tysiące złotych. Średnio jedna butla gazowa (11kg) wystarcza na 10 – 12 godzin pracy parasola. Wymiana butli gazowej na pełną to koszt około 40 zł. Godzina pracy parasola będzie zależeć od ceny gazu, średnio będzie to 4 zł.

Wygoda i bezpieczeństwo użytkowania

Popularne modele parasoli ważą od 15 do 25 kg. Najczęściej są wyposażone w kółka umożliwiające swobodne przemieszczanie. Parasole są wyposażone w zabezpieczenie antywypływowe gazu, które wyłącza urządzenie w przypadku np. przewrócenia. Eksploatując urządzenie zasilane gazem, należy zachować następujące zasady bezpieczeństwa:

  • butle powinny być kupowane/wymieniane u zaufanych dostawców i przechowywane w suchym miejscu z dostępem powietrza;
  • podłączenie butli zawsze należy wykonywać zgodnie z instrukcją;
  • po podłączeniu zaleca się sprawdzenie szczelności instalacji;
  • w pobliżu parasola nie powinno się używać otwartego ognia i rozpylać areozoli;
  • parasol powinien być ustawiony w takim miejscu, by zapobiec przewróceniu np. przez potrącenie lub podmuchy wiatru.

Na co zwrócić uwagę wybierając parasol grzewczy?

Podstawowe parametry, na jakie należy zwrócić uwagę to moc, jakość wykonania i estetyka. Wydajność urządzenia trzeba dopasować do indywidualnych potrzeb. Grubość stali stanowiącej obudowę będzie się przekładać na większą wytrzymałość i dłuższą eksploatację. Nie bez znaczenia jest także wygląd, szczególnie jeśli parasol będzie elementem wyposażenia restauracji. Wybrany model powinien być spójny z aranżacją całego ogródka restauracyjnego. Warto także zwrócić uwagę czy urządzenie jest wyposażone w regulację mocy, kółka czy możliwość kierunkowania promieni. Jeżeli parasol ma pełnić także funkcję oświetlenia, trzeba wybrać model wyposażony w lampę.

Jakie zalety ma zastosowanie parasola grzewczego?

Parasole grzewcze pozwolą  wydłużyć sezon ogródków restauracyjnych, czy czas przebywania na przydomowych tarasach. Charakteryzują się stosunkowo niskim kosztem eksploatacji. Po włączeniu urządzenia bardzo szybko uzyskuje się komfort cieplny.  Dzięki niewielkim rozmiarom i estetycznemu wyglądowi wkomponowują się w wyposażenie wnętrza. Nie wydzielają nieprzyjemnych zapachów. Dla personelu restauracji nie są bardziej skomplikowane w obsłudze niż kuchenka gazowa. Parasole nie muszą być przytwierdzone do podłoża, dlatego można je swobodnie przestawiać w miejsce gdzie są aktualnie potrzebne.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Może Ci się spodobać