Zaburzenia natury psychologicznej to problem, który dotyka wielu z nas. Bardzo ważne jest, aby w takiej sytuacji nie zamykać się na pomoc innych osób. Jeżeli obserwujemy u siebie którekolwiek z objawów opisanych poniżej, dajmy sobie szansę na ich wyleczenie i umówmy się na wizytę w gabinecie psychologicznym.
Zawartość strony
Życie w ciągłym stresie
Stres nie jest naszym sprzymierzeńcem. Ciągłe jego odczuwanie ma negatywne przełożenie na stan naszego zdrowia, nie tylko psychicznego. Oczywiście, stres w jakimś stopniu zawsze będzie w naszym życiu obecny. Nie da się całkowicie go wyeliminować, należy go jednak ograniczać. Jeżeli zauważymy więc, że każdego dnia jesteśmy zestresowani w pracy czy w domu, zwróćmy się z tym problemem do specjalisty. Psycholog nauczy nas radzić sobie ze stresem, a stosowanie się do jego wskazówek z pewnością pozytywnie wpłynie na jakość naszego życia.
Poczucie osamotnienia
Samotność to problem, z którym boryka się bardzo duża część naszego społeczeństwa. Wbrew pozorom, samotni czują się nie tylko ci, którzy nie mają rodziny i przyjaciół. Samotność pośród tłumu nie jest wcale rzadkim zjawiskiem. Jeżeli więc czujemy, że osoby z naszego otoczenia nie rozumieją nas, że nie mamy z kim porozmawiać o naszych zmartwieniach, umówmy się na wizytę u profesjonalisty. Psycholog jest tą osobą, która w pierwszej kolejności nas wysłucha. Podczas sesji terapeutycznych z pewnością znajdziemy nie tylko źródło naszego problemu, lecz także jego rozwiązanie.
Objawy depresji
Depresja to choroba, z którą należy stoczyć trudną i często nierówną walkę. Wszelkich objawów depresji, jak apatia, brak radości z życia czy ciągły smutek, absolutnie nie można lekceważyć. Im dłużej będziemy zwlekali z wizytą u psychologa, tym dłużej będzie trwał proces leczenia. Depresji w żadnym wypadku nie należy się wstydzić. Konsultacja z psychologiem to bardzo dojrzała i jedyna słuszna decyzja. Dzięki niej nasze życie znowu może nabrać koloru.
Przytłaczające zmiany życiowej rutyny
Nawet jeżeli na co dzień czujemy się szczęśliwi, zmiany zachodzące w naszym życiu mogą okazać się przytłaczające. Czasami znajdujemy się w sytuacji, z której wyjście wydaje się wręcz niemożliwe. Może to być na przykład nagła utrata pracy, ale nie tylko. Zmiana miejsca lub stanowiska pracy, nawet ta wiążąca się ze wzrostem zarobków, może okazać się trudna do okiełznania z punktu widzenia zdrowia naszej psychiki. Innym przykładem jest emigracja. Nawet jeżeli decyzja o przeprowadzce za granicę była podjęta w pełni świadomie, rzeczywistość na miejscu może okazać się bardzo trudna. Rozmowa z psychologiem jest najlepszym lekarstwem na wszystkie te sytuacje.
Traumatyczne wydarzenie
Istnieją takie wydarzenia, na nadejście których zwyczajnie nie da się przygotować. Tym najbardziej traumatycznym jest śmierć bliskiej osoby. Nawet jeśli jest ona skutkiem długiej choroby, bardzo trudno jest się z nią pogodzić. Inna ciężka do przyjęcia wiadomość to ta związana ze stanem naszego zdrowia. Jeżeli nagle dowiadujemy się, że cierpimy na śmiertelną chorobę, nasze życie z dnia na dzień może lec w gruzach. Psycholog nie wymaże tych trudnych doświadczeń z naszej świadomości, pomoże nam jednak uporać się z nimi. Dzięki psychologicznej pomocy strata najbliższego członka rodziny czy własna choroba będzie łatwiejsza do zniesienia.
Problemy w związku
Życie w związku nie jest sielanką usłaną różami. To sztuka codziennych kompromisów. Każdy związek w pewnym momencie przechodzi mniejszy lub większy kryzys. Lata rutyny mogą zmienić się w ciągły konflikt, nawet o błahe sprawy. Jeżeli nie jesteśmy w stanie rozwiązać tej trudnej sytuacji między sobą, zastanówmy się nad konsultacją z psychologiem, najlepiej wspólnie. Drobne kłótnie w niektórych przypadkach mogą skończyć się zdradą, a nawet rozwodem. Oba te doświadczenia odciskają duże piętno na naszej psychice. Nie powinniśmy wówczas odczuwać wstydu, jeśli nie potrafimy sobie z nimi poradzić. Dzięki wizycie u psychologa łatwiej będzie nam zamknąć ten rozdział. Pomoc specjalisty pozwoli nam uwierzyć, że nasze życie wciąż ma sens.